Annak ellenére vásárolnak az országok orosz eredetű olajtermékeket, hogy az Európai Unió és nyugati szövetségesei szankciókat vezettek be az orosz nyersolajimport ellen. A Politico által közölt jelentés szerint 2023 első felében mintegy 2 milliárd dollár értékben szereztek be orosz olajból készült üzemanyagot a szankciós kiskapuk kihasználásával - közölte az Index.
Az elemzést a Center for Research on Energy and Clean Air és a Center for the Study of Democracy készítette, amely rávilágított arra, hogy az orosz nyersolajból készült termékek importja az utóbbi hónapokban növekedett. Ezt különösen három török finomítón keresztül szállították, mivel a szankciók megkerülésével Törökországban dolgozták fel az orosz olajat.
„Amikor az EU Törökországból importál benzint, az 10 százalékkal olcsóbb, mint ha Szaúd-Arábiából tenné meg” – mondta a Center for Research on Energy and Clean Air elemzője, ugyanakkor rámutatott, hogy a kedvezményt nem a fogyasztók, hanem a vállalatok élvezik: „Valaki jól keres ezen az üzleten, de nem az átlagemberek.”
Törökország kihasználta az orosz olajra kapott 5 és 20 dollár közötti árengedményeket, és az elmúlt években jelentősen növelte vásárlásait Moszkvától: tavaly 34, idén pedig 70 százalékkal.
A jelentés kitér arra is, hogy a nyugati országok - köztük az EU, az Egyesült Államok és Nagy-Britannia - annak ellenére vásárolnak jelentős mennyiségben orosz olajtermékeket, hogy Ukrajna többször is kérte a gyakorlat leállítását. A vásárlások török útvonalon keresztül történtek, de az indiai olajimport nem része a számításnak.
Hernádi Zsolt, a MOL vezérigazgatója egy interjúban szintén rámutatott az orosz energiaforrások továbbra is meglévő szerepére Európában: „Az EU több országa is »okosba« azért beszerzi az orosz eredetű energiaforrásokat. Csak messzebbről, drágábban és nagyobb környezetterhelés árán.”
Orbán Viktor miniszterelnök szintén hasonló véleményt fogalmazott meg Tusványoson, amikor arról beszélt, hogy: „A lengyelek a legszemforgatóbb politikát csinálják egész Európában. Minket kioktatnak, de közben ugyanúgy vásárolják áttételeken keresztül az orosz olajat.”