Nicolás Maduro elnök és az ellenzéki vezető, Edmundo González is győzelmet hirdetett a választások után, ám egyikük sem nyújtott be hiteles bizonyítékot az eredményekről. Maduro szerint a szavazatok 51,2 százalékát kapta meg, míg González az exit pollokra hivatkozva azt állította, hogy a szavazatok 70 százalékát ő szerezte meg - közölte a piacesprofit.hu oldala.
A választásokat követően, július 29-én hajnalban Caracasban tüntetések kezdődtek Maduro ellen, amelyek gyorsan átterjedtek az egész országra. A demonstrációkkal szinte egy időben kezdődött a benzinhiány is, amely Caracas és más venezuelai nagyvárosok benzinkútjait érintette. Az S&P Global Commodity Insights jelentése szerint néhány benzinkúton július 30-án már nem volt eladható üzemanyag, és hosszú sorok alakultak ki a még működő kutak előtt.
Bár a PDVSA, a venezuelai állami olaj- és földgázipari vállalat adatai szerint az ország olajtermelése júliusban napi 993 000 hordóra emelkedett, a benzinhiány mégis váratlanul érte a lakosságot. Néhány benzinkút támogatott áron továbbra is működött, de csak „jogosult személyek” számára – nyilatkozta egy dolgozó az S&P Global Commodity Insights-nak.
A helyzetet tovább bonyolítja, hogy az Egyesült Államok felszólította a Maduro-kormányt a választási eredmények részletes ellenőrzésére. Bár a Biden-adminisztráció részben enyhítette a venezuelai olaj- és aranyágazatra vonatkozó szankciókat, a prominens republikánusok, például Rick Scott szenátor, bírálták az amerikai kormányt Maduroval való kapcsolatuk miatt. Scott szerint a Biden-kormány „ostoba módon” adott engedményeket Madurónak, ami csak megerősítette a hatalmát.