Noha úgy tűnt, hogy az orosz-ukrán tárgyalások megszakadnak, sőt, a mérgezéses történet miatt – állítólag az ukrán delegáció több tagját megmérgezték – sokan esélyt sem adtak a folytatásnak, most kiderült, Törökországban ismét tárgyalóasztalhoz ülnek a háborúban álló felek.
Ráadásul egyre több hírforrás szerint most kivételesen esély mutatkozik arra, hogy létrejöjjön egy átfogó tűzszünet a felek között, ugyanis mind az oroszok, mind az ukránok engednek bizonyos feltételekkel kapcsolatban.
A Financial Times mindkét oldaltól származó információi szerint Oroszország már nem akarja elérni Ukrajna „nácitalanítását” és azt megengedi Ukrajnának, hogy belépjen az Európai Unióba, ha a NATO-ba vagy más, katonai szövetségi rendszerbe nem lép be.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azt mondta, készek tárgyalni Ukrajna semleges státuszának elfogadásáról, azaz újra kinyilatkoztatta, országa nem lesz a NATO tagja. Hajlandóak engedményekre az orosz nyelvi kisebbség védelmére vonatkozó követelésekkel kapcsolatban, ugyanakkor területeikből nem engednek, azaz a Krím és a Donbasz kérdésében nem engednek.
Ez pedig azt jelenti, hogy továbbra is a területi kérdések lesznek a fő ütközőpontok a két fél tárgyalásán. Mindenestre a felek dörgő fegyverek visszhangja mellett ülnek tárgyalóasztalhoz, ugyanis az orosz hadsereg továbbra is lövi Kijev és Lviv városát, illetve ostromolja Mariupolt, míg az ukránok is folytatják ellentámadásaikat.
Miután több fronton is visszavonulásra késztették az orosz erőket az ukránok, így Vlagyimir Putyin a brit védelmi minisztérium Twitter-oldalán közzétett jelentése alapján beveti a kelet-ukrajnai harcokban a hírhedt, kegyetlenségben az ukrán nacionalistáktól semmiben el nem maradó magánhadseregét, a Wagner Csoport egységeit, akik ha a helyzet úgy hozza, akár az utánuk nyomozó újságírókat is eltűntetnek.
A kegyetlen zsoldosoknak nem lesz ismeretlen terep Ukrajna, hiszen korábban az oroszbarát szeparatisták oldalán harcoltak a kijevi kormányerőkkel szemben, míg Mozambikban például a helyi vezetés megbízásából vették fel a harcot az iszlamista lázadókkal.
Az ENSZ jelentése – amely csak körülírta, de meg nem nevezte a Wagnert – szerint több, embertelen atrocitást is elkövetettek Közép-Afrikában a helyi kormányerők oldalán harcolva. De feltűntek Bassár el-Aszad erői mellett Szíriában, sőt, még Líbiában is.
A brit hírszerzés szerint több mint ezer zsoldos érkezett meg a harcok helyszínére, hogy segítségükkel előbb megállítsák, majd visszaszorítsák az ukránok előre nyomulását. A hadműveleteket a Wagner Csoport néhány magas rangú vezetője segítségével irányítják.