Noha a kezdetben Vlagyimir Putyin rendeletére elindított támadás Ukrajna ellen akár gyors sikert is ígért az inváziós erőknek, mára már biztossá vált, hogy az, amit a „különleges hadműveletnek” hívott agresszióval kapcsolatban az állami média több szakértője jósolt – miszerint alig több mint tíz perc alatt lerohanják Ukrajnát –, abszolút tévedés volt.
A háború immár második hónapja tart, sőt, nem egy frontvonalon nemhogy nem értek el eredményt az orosz erők, hanem az ukránok ellentámadása miatt több helyen visszavonulásra, védekezésre kényszerültek. Noha az orosz médiát erőteljesen ellenőrzik kormányszinten, a háborúról szóló híreket jelentősen szűrik, már nem lehet teljes mértékben eltitkolni a fentieket a lakosság elől.
Sőt, az elmúlt napokban már egyre pesszimista jóslatok hangzottak el az orosz állami televízióban, és a megszólaltatott katonai vezetők és szakértők egybehangzóan úgy vélik, hogy akár évtizedekbe telhet a szabadságához ragaszkodó Ukrajna leigázása. Nyikolaj Sztarikov például odáig ment, hogy kijelentette, akik ezt az információs háborút irányítják és szervezik, ugyanúgy bíróság elé kell állniuk, mint az ukrán náciknak - számolt be a The Daily Beast.
Vlagyimir Samanov tábornok, az Állami Duma Védelmi Bizottságának vezetője – akinek van háborús tapasztalata, hiszen a csecsenföldi és a grúziai harcokban részt vevő orosz erők parancsnoka volt – ugyan háborús bűnösnek nevezte Volodimir Zelenszkijt, amiért nem adja meg magát Oroszországnak, de azt nem titkolja, évtizedekre kell számítani, amíg Ukrajna megtörik.
A nyugdíjazott vezérezredes szerint ugyanis legalább két nemzedék „átnevelése” szükséges ahhoz, hogy Ukrajna elfogadja Oroszország érdekeinek elsődlegességét. Samanov kijelentette, erre azonban nem biztos, hogy elég lesz az egymilliós orosz hadsereg. „Ma már egyértelműen megjósolható, hogy harminc-negyven évig Ukrajnában kell maradnunk” – jelentette ki Samanov.
A keményvonalasok is módosították eddigi elképzeléseiket. Például Vitalij Tretyakov politika elemző már úgy vélekedik, hogy a „különleges hadműveletek” során nem sikerült az ukránokat lélektanilag megtörni, ráadásul mára Zelenszkijből egy megtámadott ország vezetője lett, és nem az, akit láttatni akart az orosz média. Az elemző szerint ráadásul azt is rosszul mérték fel, hogy a Nyugat mennyire lesz majd egy oldalon és Ukrajna pártján.
Igor Korotcsenko katonai elemző viszont a további szigorúbb fellépést sem tartja kizártnak, ő azt javasolja, katonai erővel fojtsanak el minden tiltakozást, tüntetést és internálni kell az orosz fegyveres erők ellenségeit. Továbbment, azt javasolta, semmisítsék meg az ukrán jelképeket, és azoktól, akik elmenekültek a háború elől Ukrajnából, soha többé ne térhessenek oda vissza. Úgy vélekedett, Ukrajna nácitlanítása legalább 15-20 évig tart majd.
Ugyanakkor a világot igencsak aggasztja az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete, a FAO legújabb jelentése, miszerint 8-22 százalékkal emelheti a globális élelmiszerárakat az orosz invázió hatása. Ugyanis Oroszország és Ukrajna a mezőgazdasági nyersanyagok és élelmiszerek jelentős termelői és exportőrei.
A FAO előrejelzése szerint a két országból származó gabona- és napraforgómag-export hirtelen és meredek visszaesésének lehetséges hatásait a 2022/2023-as mezőgazdasági szezonban csak részben tudják majd ellensúlyozni az alternatív források. Számos más exportáló ország termelési és ellátási képességét korlátozhatják a magas termelési és ráfordítási költségek.
A szervezet szakértői szerint a 2022/2023-as mezőgazdasági szezonon túl is fennmaradhat jelentős kínálati hiány a gabona- és napraforgópiacon, ha az orosz invázió magasan tartja a kőolaj árát, és a két ország világexportban való részesedésének csökkenését meghosszabbítja. Ráadásul Ukrajnában az őszi vetésű gabona 20-30 százaléka maradhat betakarítatlan, és jelentős a bizonytalanság a tavaszi vetési kampány kapcsán is.
Oroszországban az őszi vetésű gabonával nem lesz gond, de a bevezetett szankciók miatt bizonytalanok az export kilátásai. A nemzetközi szankciók a mezőgazdasági termékek, különösen a növényvédő szerek és vetőmagok Oroszországba irányuló szállításának megszakadását is okozhatja, amelyektől az ország jelentősen függ. Ez a vetésterület, a terméshozamok és a minőség csökkenéséhez vezethet.