Az Európai Unió tagállamai az EU kormányainak döntése alapján válaszlépéseket vezetnek be az Egyesült Államok által kivetett vámokra. A vámok hatása nemcsak az Egyesült Államokra, hanem az EU gazdaságára is komoly hatással lesz. Az Európai Bizottság szerdán bejelentette, hogy az intézkedések hamarosan életbe lépnek - számolt be róla a Telex.
Az amerikai vámok hatása
A múlt héten az amerikai kormány vámokat vetett ki szinte az összes országra, köztük az Európai Unió tagállamaira. Az Egyesült Államok vámjai különböző termékeket érintenek, az EU azonban a korábbi acél- és alumíniumvámokra hivatkozva indokolta válaszintézkedéseit. Az új vámok 22 milliárd euró értékű amerikai terméket érintenek, és különösen azoknak az államoknak a termékeit célozzák meg, amelyekben erősebb a republikánusok támogatottsága.
Az EU válaszlépései
Az uniós kormányok kereskedelemért felelős miniszterei hétfőn megállapodtak a válaszlépésekről, amelyeket az EU alkalmazni fog. Az első intézkedéseket várhatóan április 15-én vezetik be, a második hullámra pedig május végén kerülhet sor.
A Politico értesülései szerint a válaszlépések értéke 22 milliárd euróra rúghat, és számos amerikai terméket, például whisky-t és borokat is érinthetnek. Azonban egyes tagállamok lobbizása, például a nagy alkoholgyártó országok részéről, lehetővé tette, hogy bizonyos termékek, például whiskyk és borok, lekerüljenek a listáról - írta a Reuters.
Politikai állásfoglalások
A válaszlépésekről szóló döntést követően Maroš Šefčovič, az Európai Bizottság kereskedelmi biztosa bejelentette, hogy az EU mindig nyitott a tárgyalásokra, de nem fognak a végtelenségig várni. A döntések első hulláma április 15-én, a második pedig várhatóan május végén lép életbe.
A magyar külgazdasági és külügyi tárca vezetője, Szijjártó Péter a hétfői ülés után jelezte, hogy a magyar kormány nemmel szavazott a válaszlépésekre, de mivel nem szükséges egyhangú döntés, a döntés mégis életbe léphet.
Mi következhet?
A válaszlépések következményeként várható, hogy az EU és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi feszültségek tovább nőnek. A további egyeztetések és a lehetséges új intézkedések a jövőben újabb gazdasági és politikai hatásokat gyakorolhatnak mindkét fél számára.