Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke, szerdán bejelentette, hogy újabb vámtarifákat vezet be, amelyek tovább fokozzák a feszültségeket az USA és legnagyobb kereskedelmi partnerei között. Az elnök a „felszabadulás napján” ismertette a vámokkal kapcsolatos terveit, amelyek egy globális kereskedelmi háború kirobbanásához vezethetnek, amennyiben az amerikai adminisztráció nem talál kompromisszumot partnereivel. Trump már a hivatalba lépése óta többször is bejelentette és elhalasztotta a külföldi behozatalra kivetett vámokat, amelyek már eddig is heves vitákat váltottak ki, és tovább fokozzák az USA kereskedelmi kapcsolatait a világ vezető gazdaságaival - írta meg a The Guardian.
A Fehér Ház bejelentése szerint a vámok célja, hogy visszahozza a gyártást az Egyesült Államokba, válaszoljon a többi ország tisztességtelen kereskedelempolitikájára, növelje az adóbevételeket, és segítse a migráció és a kábítószer-kereskedelem elleni küzdelmet. Az amerikai vezetés a kölcsönös vámok alkalmazásának gondolatát is felvetette, amely azt jelenti, hogy az Egyesült Államok ugyanolyan mértékű vámot vetne ki a külföldi importokra, amilyet az adott ország az amerikai exportra alkalmaz. Trump különböző országokat említett, köztük Dél-Koreát, Brazíliát, Indiát és az Európai Uniót, mint a kölcsönös vámok célpontjait.
A pénzügyminiszter, Scott Bessent és a kereskedelmi tanácsadó, Peter Navarro egyaránt ellenzik a drámai vámemeléseket, míg mások, például a kereskedelmi miniszter, Howard Lutnick a legagresszívebb vámtarifa-intézkedéseket támogatják.
A vámok bevezetésének hatása az amerikai tőzsdére is rányomta a bélyegét, és az új tarifák bevezetésére vonatkozó hírek tőzsdei eladásokhoz vezettek. A felmérések szerint Trump vámtarifa-politikája rendkívül népszerűtlen az amerikai közvélemény körében, és sokan aggódnak a gazdasági következmények miatt. A felemelkedő vámok és a kereskedelmi háborúval kapcsolatos fenyegetések folyamatosan rombolják a fogyasztói és üzleti bizalmat. Március végére a fogyasztói bizalom több mint négy éve a legalacsonyabb szintre esett, miközben a három nagy amerikai tőzsde közül két piac is az elmúlt két év legrosszabb negyedéves teljesítményét hozta.
A vámok egyik legnagyobb érintettje a kínai import, amelyre Trump már bevezetett egy 20%-os vámot. Ezen kívül az elnök márciusban 25%-os vámot jelentett be minden acél- és alumíniumimportra, és 10%-os vámmal sújtja a kanadai energiaimportot is. A Mexikóból és Kanadából érkező importokra vonatkozó 25%-os vámok célja, hogy kényszerítse a két országot a migráció és kábítószer-kereskedelem kezelésére. Trump azzal fenyegetőzik, hogy további vámokat vet ki, ha a két ország nem tesz eleget az amerikai elvárásoknak.
Eközben, miközben Trump és kabinetje a vámokat az amerikai gazdaság számára kedvező lépésként igyekszik bemutatni, a gazdasági szakértők és a pénzügyi elemzők már csökkentették az amerikai gazdaság növekedésére vonatkozó előrejelzéseiket. Az általános vámterhek és a kereskedelmi háborúval kapcsolatos feszültségek megnövelték a recesszió esélyét, és a bankok közgazdászai figyelmeztetnek a gazdasági visszaesés közelgő veszélyére.
A tőzsdei és gazdasági reakciók mellett Trump nem titkolja, hogy a kereskedelmi háború célja egy igazságosabb kereskedelmi helyzet kialakítása, amely véget vet a szerinte az Egyesült Államok kárára történő nemzetközi manipulációnak. „A világ az elmúlt 40 évben és még annál is többször átverte az Egyesült Államokat. Mi csak annyit teszünk, hogy igazságosak vagyunk” – nyilatkozta Trump az NBC-nek a hétvégén.
A Fehér Ház és az amerikai gazdaság számára a következő hónapok kulcsfontosságúak lesznek abban, hogy a kereskedelmi és vámintézkedések milyen hatással lesznek a globális piacokra, és hogyan befolyásolják az amerikai gazdaság versenyképességét.