Szeptember hónapban a globális élelmiszerárak 13 hónap óta a legnagyobb egyhavi emelkedésen mentek keresztül, amelyért elsősorban a cukor drágulása volt a felelős – derül ki az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) legfrissebb adataiból. Az élelmiszer-nyersanyagárak irányadó átfogó árindexe 124,4 pontra emelkedett, ami 3%-kal haladja meg az augusztusi értéket és 2,1%-kal magasabb a tavaly szeptemberinél.
A FAO által közzétett élelmiszerár-index a legfontosabb élelmiszer-alapanyagok, köztük a növényi olajok, gabonatermékek, húsfélék, tejtermékek és cukor nemzetközi piaci árait figyeli. Szeptemberben a FAO cukorárindexe a legnagyobb mértékben, 10,4%-kal nőtt, elérve a 125,7 pontot. A drágulás hátterében a Brazíliában romló terméskilátások és India azon döntése állt, hogy feloldja a cukornád etanolgyártásra vonatkozó korlátozásait, ami kihatással van az ország cukorexportjára.
A gabonaárindex is emelkedett, 3%-kal, 113,5 pontra, amit a búza és kukorica magasabb exportárai okoztak, míg a rizs árindexe 0,7%-kal csökkent. A növényi olajárindex augusztushoz képest 4,6%-kal, 142,4 pontra nőtt, ami a pálma-, szója-, napraforgó- és repceolaj árainak emelkedését tükrözi.
A tejárindex szeptemberben 3,8%-kal, 136,3 pontra erősödött a különböző minőségű tejporok, vaj és sajt drágulása miatt, míg a húsárindex 0,4%-kal, 119,6 pontra emelkedett, főleg a baromfihús árának növekedése következtében. A szarvasmarha- és sertéshús árak változatlanok maradtak, a juhhúsé pedig enyhén csökkent az augusztusi szinthez képest.
Az előző évben a FAO átlagos élelmiszerár-indexe 13,7%-kal csökkent, miután 2022-ben 14,3%-os emelkedést regisztráltak.