A külföldi embercsempészek szabadon engedése és kitoloncolása jelentős költségvetési megtakarítást eredményezett és enyhítette a börtönök zsúfoltságát – közölte a Belügyminisztérium. A kormány döntése szerint az elítélt embercsempészek 90 százalékát szabadon bocsátották, amit azonban az ellenzék és szakértők erősen kritizálnak, etikai és jogi aggályokat felvetve - közölte az ATV.
A Belügyminisztérium az embercsempészek kiengedését és kitoloncolását azzal indokolta, hogy ez jelentős költségvetési megtakarítást hozott, és csökkentette a börtönök zsúfoltságát. Egy év alatt 2290 külföldi embercsempészt engedtek szabadon, elkerülve ezzel a hosszú börtönbüntetések végrehajtását. Az intézkedést Tompos Márton, a Momentum elnöke élesen bírálta, mondván, hogy a szabadon engedett embercsempészek akár 30 milliárd forintnyi feketegazdasági tevékenységet folytathattak, és visszatérhetnek régi bűnözői tevékenységükhöz. Az aggodalmakat tovább erősítette Varsányi Áron szakértő, aki kiemelte, hogy a szabadon bocsátott 2290 ember közül mindössze 16-ot fogtak el újra.
A kormány a veszélyhelyzeti rendeletalkotás révén könnyítette meg az embercsempészek elengedését, ami lehetővé tette az automatikus szabadon bocsátást egy egyszerűsített eljárás keretében. Léderer András szerint ez a lépés tovább növelheti az illegális bevándorlást, mivel sok menekült nem tud hivatalos menedékkérelmet benyújtani, így az embercsempészekhez fordulnak. Gerő Tamás ügyvéd arra is rámutatott, hogy az intézkedés diszkriminatív a magyar állampolgárokkal szemben, akik embercsempészet esetén hosszabb börtönbüntetésre számíthatnak, míg a külföldieket csupán kiutasítják az országból.