A kormány különleges gazdasági övezetté nyilvánította a paksi atomerőmű területét, amely így Paks városától a Tolna Vármegyei Önkormányzathoz kerül át. Az erőmű évi hatmilliárdos iparűzési adója szintén a vármegyéhez kerül. A döntés mögött valószínűleg az áll, hogy a júniusi önkormányzati választáson Paks új polgármestere ellenzéki jelölt lett - közölte a Telex.
A rendelet az "Ukrajna területén fennálló fegyveres konfliktusra, illetve humanitárius katasztrófára" hivatkozva hozza létre a különleges gazdasági övezetet Paks területén, meghatározva, mely ingatlanok tartoznak majd az övezetbe. Ezek az ingatlanok mostantól a Tolna Vármegyei Önkormányzat tulajdonába kerülnek. A kormány a paksi fejlesztést nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházássá nyilvánította, így az erőmű hatósági ügyei is kiemelt jelentőségűvé válnak.
A rendelet szerint a különleges gazdasági övezet helyi adóinak 62,5 százaléka Tolna vármegyéhez, 37,5 százaléka pedig Bács-Kiskun vármegyéhez kerül. Az önkormányzatok az adók 3 százalékát saját magukra, 17 százalékát saját fejlesztéseikre költhetik, a maradékot pedig a környező települések fejlesztésére kell fordítaniuk.
A kormány döntése nem előzmény nélküli, Kalocsa fideszes polgármestere már korábban lobbizott az erőmű pénzéért, miután Paks ellenzéki polgármestert választott. Heringes Anita, Paks új polgármestere elmondta, hogy a kampány során azzal fenyegették a paksiakat, hogy elveszik tőlük az erőművet, ha nem a megfelelő jelöltre szavaznak.
A közlönyben az is szerepel, hogy az iváncsai ipari parkot is nemzetgazdasági szempontból kiemelt beruházássá nyilvánították. Ebben az ipari parkban található az SK akkumulátorgyára, amit már korábban különleges gazdasági övezetté nyilvánítottak.