384.88 Ft

334.74 Ft

Támogatás

Kiemelt kategóriák

Belföld
Gazdaság
Külföld
Kultúra
Sport
Tech
Életmód
Autó

További kategóriák

Szórakozás
Gazdaság

KSH: 4,7 százalékos volt a tavalyi GDP-arányos hiány

KSH: 4,7 százalékos volt a tavalyi GDP-arányos hiány
2026. 04. 01.
Fotó: Northfoto

A kormányzati szektor hiánya 4,05 százalékponttal javult 2025-ben, a hiány 4059 milliárd forint lett. Az államadósság a GDP 74,6 százalékán zárt.

A kormányzati szektor hiánya 4059 milliárd forint, a GDP 4,7 százaléka volt 2025-ben – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) előzetes becsléséből. Az adatok alapján a költségvetési egyenleg az előző évinél 126 milliárd forinttal kedvezőbben alakult, ami GDP-arányosan közel 0,5 százalékpontos javulást jelent.

Többlet az önkormányzatoknál, lyuk a központi büdzsében

Az összesített adatok mögött eltérő részfolyamatok állnak. Miközben a központi kormányzat hiánya 4174 milliárd forintot mutatott, addig a helyi önkormányzatok és a társadalombiztosítási alapok pozitív mérleggel zárták az évet:

  • A helyi önkormányzatok 49 milliárd forintos,
  • a társadalombiztosítási alapok pedig 66 milliárd forintos többlettel rendelkeztek.

Az államadósság mértéke a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján 2025 végén 64 912 milliárd forint volt, ami a GDP 74,6 százalékát tette ki.

Növekvő bevételek és kiadások

2024-hez képest mind a bevételi, mind a kiadási oldal jelentősen bővült:

  • A bevételek 2706 milliárd forinttal (7,9%-kal) nőttek.
  • A kiadások 2580 milliárd forinttal (6,7%-kal) emelkedtek tavaly.

Különösen az év utolsó szakasza volt megterhelő a büdzsé számára: 2025 IV. negyedévében a kormányzati szektor hiánya 1858 milliárd forint, a GDP 8,3%-a volt. Ez az érték ugyan 79 milliárd forinttal nagyobb hiányt jelent abszolút értékben, mint egy évvel korábban, de a GDP arányában mégis 0,1 százalékponttal kedvezőbbnek bizonyult.

Címkék:

KSH

További cikkek