A Gazdasági Versenyhivatal 225 millió forintos bírságot szabott ki az eMagra, miután a hatóság megállapította, hogy a román székhelyű e-kereskedelmi platform ismét nem tartotta be a korábban tett vállalásait. A cég így már összesen több mint 700 millió forintnyi büntetést gyűjtött össze az elmúlt években.
Négymilliárdos vállalás, ami csak részben teljesült
A mostani bírság előzménye egy 2021-es ügy, amikor az eMagot üzemeltető Dante International S.A. és Extreme Digital-eMAG Kft. a büntetés mellé egy közel 4 milliárd forintos intézkedéscsomagot is vállalt, amelynek része volt a hazai vállalkozások támogatása is. Egy 2023-as vizsgálat során azonban kiderült, hogy a program nem halad a megfelelő ütemben, majd egy 2025-ös utóvizsgálat alapján a GVH arra jutott, hogy a cég sem a saját vállalásainak, sem a hatóság elvárásainak nem tesz eleget rendesen – a magyar vállalkozások online jelenlétének segítése is csak részben és nem kellő mértékben valósult meg.
Az eMag ezúttal nem vitatta a hatóság döntését: a vállalatok az eljárás során elismerték a mulasztásukat, és lemondtak a jogorvoslati jogukról is. Ezzel a cég a GVH történetének második legnagyobb utóvizsgálati bírságát kapta – a legnagyobbat 2024-ben a Booking kapta, 400 millió forint értékben.
Sorozatos büntetések a cég múltjában
Az eMag esetében nem ez az első alkalom, hogy a versenyhivatal tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat miatt büntetést szab ki: hasonló bírságot kapott már 2021-ben, majd idén januárban is. A visszatérő jogsértések azt mutatják, hogy a vállalások betartatása és a hatósági ellenőrzés önmagában nem volt elegendő ahhoz, hogy a cég tartósan megfeleljen a piaci szabályoknak.