Nem indul a 2026-os választáson Gelencsér Ferenc, a Momentum Mozgalom egyik alapítója – erről Facebook-posztban számolt be. Mint írja: „a rendszerváltás az elsődleges cél”, ezért már április 5-én lemondott párton belüli pozíciójáról is. Hozzátette: döntését függetlenül hozta meg attól, hogy a Momentum hivatalosan majd csak júniusban dönt a jelöltekről.
Egy évtized közéleti munka után döntött a visszavonulás mellett
Gelencsér visszatekintett politikai pályájára is. 2016-ban, 26 évesen kezdett el a közélettel foglalkozni, és társaival megalapították a Momentumot. Most, két hónappal a 35. születésnapja előtt, értékelte az elmúlt közel tíz év tapasztalatait:
„Rengeteg jó embert ismertem meg, számos konfliktust vállaltunk azért, hogy hazánk egy jobb ország legyen.”
Személyes élmények a politikai döntés hátterében
A politikus bejegyzésében drámai társadalmi és gazdasági különbségekről számolt be, amelyeket országjárása során tapasztalt: például lakhatásra alkalmatlan házakban élőkről, szegénységről, konspirációkra épített propagandáról, amellyel szerinte a kormány tudatosan félrevezeti a választókat.
Gelencsér különösen fontosnak tartja a fiatalok helyzetét. Úgy látja: a perspektíva hiánya és az állampárt politikája miatt egyre többen döntenek a kivándorlás mellett. Szerinte a jelenlegi rendszer nem ad valódi jövőképet a fiatal generációk számára.
Személyes támadások és politikai kiábrándulás
Posztjában arról is beszámolt, hogy számos támadás érte közéleti szerepvállalása miatt: leköpték, megütötték, beszédfogyatékossága miatt kigúnyolták. Ennek ellenére úgy véli:
„Még mindig jobb, ha valaki hibázik egy parlamenti felszólalásban, mintha egy egész országot tesz tönkre.”
Gelencsér kiemelte, hogy elkötelezett az Európai Unió mellett, amely szerinte veszélybe került:
„Ha maradnak, hazánk ki fog lépni az Európai Unióból.”
Szerinte az uniós tagság nem csak politikai kérdés, hanem a fiatalok életformáját, mozgásterét, lehetőségeit is befolyásolja.
A Momentum politikusa történelmi párhuzammal zárta írását:
„1920-ban az ország 2/3-a veszett oda. Most a 2/3 veszejti el az országot.”
Úgy látja, a 2026-os választás a változás lehetőségét hordozza, és ő ennek nem akar akadálya lenni:
„Magamat és az elmúlt közel egy évtizednyi aktivitásomat köpném szembe, ha gátolnám, nem pedig segíteném ezt a változást.”