Freund Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke határozott hangvételű közleményben utasította vissza Schmidt Mária blogposztját, amelyben a XXI. Század Intézet főigazgatója „sztálinista intézményként” jellemezte az MTA-t - közölte a 24.hu. „Schmidt Mária saját blogján megjelent, a Magyar Tudományos Akadémiával kapcsolatos, súlyos tévedéseket, szándékos félrevezetéseket tartalmazó írása komoly visszhangot váltott ki” – írja Freund, aki szerint a közvéleménynek joga van megismerni a valóságot.
A válasz középpontjában az Akadémia függetlensége és történelmi szerepe áll. Freund emlékeztet: „az Akadémia fennállásának 200 éve alatt különféle politikai rezsimek képviselői rendre beavatkoztak az Akadémia autonóm működésébe”, de a sztálinista múlt örökségétől való eltávolodás már rég megtörtént, így etikátlan annak túléléséről beszélni. Külön kiemeli, hogy a rendszerváltás után olyan meghatározó személyiségek segítették visszaállítani a tudományos teljesítményen alapuló tagságot, mint Antall József, Kosáry Domokos vagy Szentágothai János.
„Biztosan állíthatom, hogy a Magyar Tudományos Akadémián sokkal jobbak az arányok”
– írja Freund, összevetve az akadémikusi közösséget a gazdasági elittel, ahol szerinte gyakrabban fordul elő, hogy valaki „jókor volt jó helyen” alapon jut pozícióhoz.
A közlemény szerint a tiszteletdíj sem indokolja a „kiváltságos” jelzőt, hiszen az akadémikusok nettó 360 ezer forintos havi juttatása két évtizede változatlan, és elmarad az olimpikonoknak vagy művészeknek járó életjáradékoktól. „Méltánytalan teljesítmény nélküli kiváltságokról beszélni a nemzet érdekében egy életen keresztül dolgozó tudósokról.”
Freund hangsúlyozta, hogy az Akadémia a tudományos minőség és etika letéteményese, és célja, hogy a tudomány, a politika és a gazdaság együttműködjön az ország érdekében. „Meggyőződésem, hogy a tudomány eredményeit a politika, a gazdaság és a tudomány legjobb erői is csak együtt tudják a közjó… szolgálatába állítani.”
Az elnök azzal zárja sorait, hogy az Akadémia 200 éves évfordulóját a nemzet közös ünnepének szánják – „kivétel nélkül mindenkiét”.