A Transparency International (TI) Magyarország ismét feljelentést tett az MNB-alapítványok ügye kapcsán, mivel álláspontja szerint nemcsak a jegybanki alapítványok létrehozása volt szabálytalan, hanem az is, hogy ezek az alapítványok 2014-ben 260 milliárd forintot kaptak a központi bank vagyonából. A korrupcióval foglalkozó független szervezet szerint már a nemzeti vagyon alapítványokhoz való átadása is bűncselekményt valósíthat meg. A TI célja, hogy felhívja a figyelmet a lehetséges jogsértésekre, és hogy az illetékes hatóságok ezúttal felelősségteljes döntést hozzanak az ügyben - írta meg a Telex.
Az ügyészség és a rendőrség 2016-os feljelentéseire nem indult eljárás, de most, hogy az Állami Számvevőszék (ÁSZ) jelentései nyomán nyomozás indult hűtlen kezelés gyanújával, a Transparency International ismét feljelentést tett. Az ÁSZ március közepén közzétett jelentései súlyos hiányosságokat és hatalmas veszteségeket tártak fel a jegybank alapítványi vagyonának kezelésében. A jelentések részletesen foglalkoztak a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány (PADME) gazdálkodásával, a Neumann János Egyetemért Alapítvány befektetéseivel, valamint az MNB működési szabályszerűségével, beleértve a székházfelújítás költségeit is.
A legnagyobb figyelmet a PADME gazdálkodásáról szóló jelentés kapta, bár az alapítvány problémás működése már évek óta ismert. Az ÁSZ súlyos hiányosságokat és komoly veszteségeket talált a jegybank alapítványi vagyonának kezelésében, amit a Direkt36 is megerősített, miután megszerezte a számvevőszék jelentéstervezetét. Az ÁSZ jelentései és a Direkt36 cikkek megjelenését követően azonnal megindultak a találgatások, hogy vajon milyen büntetőjogi következményekkel járhatnak a történtek, és hogy kiket vonnak felelősségre.