Szerdán Budapestre érkezik Benjamin Netanjahu, Izrael miniszterelnöke – számolt be róla The Times of Israel. A hivatalos látogatás keretében Orbán Viktorral, Magyarország miniszterelnökével folytat majd kétoldalú tárgyalásokat.
A vizit különös nemzetközi figyelmet kap, ugyanis Netanjahu ellen a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsot adott ki. A döntés alapja az ICC szerint a gázai háborúban elkövetett állítólagos háborús bűnök gyanúja. A magyar kormány azonban egyértelműen elutasította az elfogatóparancsot: Orbán Viktor novemberben határozottan kiállt izraeli kollégája mellett, és hivatalos meghívást küldött neki.
Diplomáciai gesztus vagy politikai üzenet?
Netanjahu budapesti látogatása több szempontból is üzenetértékű:
-
Orbán Viktor az elsők között utasította el nyilvánosan az ICC döntését, ezzel demonstrálva szövetségét a jobboldali izraeli kormányfővel.
-
A látogatás időzítése – a háborús konfliktus és nemzetközi bírósági eljárások közepette – politikai állásfoglalásként is értelmezhető.
-
A hivatalos program részletei nem nyilvánosak, de várhatóan közös sajtótájékoztatóra és stratégiai egyeztetésekre is sor kerül, különös tekintettel a biztonságpolitikai együttműködésre.
Az izraeli kormányfő a sabbat idején is külföldön tartózkodik, ami kivételes körülménynek számít Izrael vallási-kulturális gyakorlatában, különösen a politikai vezetők esetében. A The Times of Israel szerint a miniszterelnök kísérete és biztonsági csapata is Magyarországon marad a sabbat ideje alatt.
Nemzetközi kontextus: mi áll az ICC elfogatóparancs mögött?
A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) 2023 végén kezdte vizsgálni az izraeli hadsereg és politikai vezetés szerepét a gázai háború során. A vizsgálat célja: feltárni, történt-e olyan háborús cselekmény, amely sérti a nemzetközi jogot, különösen a civil lakosság ellen elkövetett esetleges túlkapásokat.
A döntés részeként Netanjahu, valamint több izraeli és palesztin vezető ellen is elfogatóparancsot adtak ki. Bár Magyarország is az ICC alapító tagjai közé tartozik, a kormány jelezte: nem fogja végrehajtani az intézkedést. A magyar külpolitika hangsúlyozta Izrael önvédelmi jogát és a politikai elfogultság veszélyét a bírósági döntések mögött.
Mit jelent ez Magyarországnak és a régiónak?
Netanjahu budapesti látogatása megerősíti a magyar-izraeli kapcsolatokat, és Orbán külpolitikai stratégiájába is illeszkedik, amely a nyugati fővonalak helyett gyakran alternatív szövetségi rendszerekre épül.
A diplomáciai látogatás hátterében húzódó nemzetközi jogi feszültség azonban további vitákat generálhat az EU-n belül, különösen a közös külpolitikai álláspont hiánya miatt.
Korábban ebben a cikkben írtunk az ICC Netanjahura vonatkozó elfogatóparancsáról.