Fontos változás jön az iskolákban: 2025. július 1-től kizárólag gerincvédő székek vásárlása engedélyezett az oktatási intézmények számára. A döntést az Országos Gerincgyógyászati Központ is támogatja, mivel a helytelen testtartás és a túlzott ülés komoly mozgásszervi problémákhoz vezethet. A Belügyminisztérium szerint az intézkedés célja a gyermekek egészségének védelme, hiszen az iskolai székek jelentős szerepet játszanak a helyes testtartás kialakulásában - írta meg a Magyar Nemzet.
Somhegyi Annamária reumatológus szerint a gerincvédő székek segítenek csökkenteni a porckorongokra nehezedő nyomást, megelőzve ezzel a tartási rendellenességeket és a felnőttkori porckopásos betegségeket. „Ha mozgásszervi szakember vizsgálja meg az iskolások gerincét, akár 80 százalékuknál is eltérést talál, s ennek túlnyomó részét a tartási rendellenességek képezik, melyek túlterhelik a gerincet” – hívta fel a figyelmet.
A WHO tanulmánya szerint a hát- és derékfájás világszerte az egyik leggyakoribb mozgásszervi probléma, amely jelentős gazdasági és egészségügyi terhet jelent. A szakértők szerint a mozgásszegény életmód és a helytelen ülés korai porckopásos elváltozásokhoz vezethet, amelyek növelik a porckorongsérv kialakulásának kockázatát.
Az elmúlt évtizedekben számos prevenciós intézkedés történt a gyermekek gerincének védelme érdekében. Somhegyi Annamária emlékeztetett rá, hogy a kilencvenes évek elején még csak szakmai körökben beszéltek a gyermekek gerincének veszélyeztetettségéről, de mára a tartásjavító gyakorlatok beépültek a Nemzeti alaptantervbe és a testnevelési kerettantervbe. A pedagógusokat felkészítették arra, hogy speciális tartásjavító mozgásokat tanítsanak a diákoknak, ezzel is elősegítve a helyes testtartás kialakulását.
A gerincvédő székek bevezetése újabb mérföldkő a prevencióban. Ezek az ergonomikus kialakítású székek úgy vannak méretezve, hogy alkalmazkodjanak a tanulók testméreteihez, míg a háttámla megfelelő helyen támasztja meg a derekat. Somhegyi Annamária hangsúlyozta, hogy nemcsak az iskolában, hanem otthon is érdemes ilyen székeket használni, és a helyes ülési szokásokra nevelni a gyermekeket, hiszen „jó széken is lehet rosszul ülni”.
A pedagógusok feladata lesz a megfelelő méretű székek kiválasztása, amit oktatóvideók és táblázatok segítenek majd. Emellett az iskolai védőnők és orvosok is támogatást nyújtanak a pedagógusok számára, hogy a gyermekek számára leginkább megfelelő gerincvédő székek kerüljenek az osztálytermekbe.