Újra napirendre került a mentősök munkakörülményeinek kérdése, miután kiderült, hogy a vidékről Budapestre vezényelt mentődolgozók csak két szendvicset kapnak egy 12 órás műszakra - írta a HVG. Az eset nagy felháborodást keltett a szakmában, de az érintettek szerint nem az étkezés hiánya, hanem az alacsony bérek jelentik a valódi problémát.
Étkezési nehézségek és szűkös pihenőidő
A mentődolgozók elmondása szerint az étkezést eddig is saját maguk oldották meg, de erre a szűkös pihenőidő miatt gyakran alig van lehetőségük. „Amikor húsz perc a kötelező pihenőidőd, jó előre át kell gondolnod, hogy enni akarsz, vagy mosdóba menni” – fogalmazott egy fővárosi mentős.
Az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) a kialakult helyzetre reagálva közölte: „A mentőmunka jellegéből adódóan a központi melegétel-ellátás logisztikai kihívást is jelent, de igyekszünk így is támogatni a megterhelő munkát végző bajtársainkat.”
A dolgozók szerint azonban ez az új szendvicsosztás inkább kivételes, mint általános gyakorlat. A valóságban ingyenes étkezés eddig sem járt a mentősöknek, és a legtöbben megszokták, hogy saját élelmükről gondoskodjanak.
A valódi probléma
A mentősök szerint az étkeztetés körüli vita elterelte a figyelmet a valódi problémákról, legfőképp az alacsony fizetésről és a munkaterhek növekedéséről. „Nem szendvicsekre, inkább rendes fizetésre lenne szükség” – fogalmazott az egyik forrás.
A pihenőidő szabályozásáról is megoszlanak a tapasztalatok. A hivatalos előírás szerint hat óra után húsz perc, majd további három óra elteltével egy huszonöt perces szünet járna. A gyakorlatban azonban ez nem mindig valósul meg, és sokszor előfordul, hogy egy dolgozó csak műszakja végén tudja megenni az ebédjét.
„Egyszer ebédszünetet tartottam egy kórházban engedély nélkül. Viszont az ápoló, aki velem volt, arra készült, hogy majd az állomáson hagyott ebédjét megeszi, amikor elengednek. De addig jöttek a feladatok, hogy szegény csak este fél tizenegykor tudott ebédelni, már ha ezt még ebédnek lehet hívni” – mesélte egy több mint húsz éve mentősként dolgozó sofőr és ápoló.
A dolgozók szerint az étkezési helyzet az utóbbi években sem volt egyszerű, de a Covid-járvány alatt időnként még kaptak ingyenes ebédet – bár az nem mindig volt megfelelő minőségű.
A vidéki mentősök különösen nehéz helyzetben
A vidékről Budapestre vezényelt mentősök korábban túlórapénzt kaptak a fővárosi munkáért, de ez mára megszűnt.
„Régen túlórapénzt kaptunk, ha mentünk segíteni Budapestre. Az ment, aki akart és úgy készült, hogy megoldja az étkezést” – mondta egy vidéki mentős.
Bár az OMSZ szerint a Hambulancia program segíthetné a dolgozók kedvezményes étkeztetését, a gyakorlatban ez főleg a budapestiek számára elérhetőbb, mivel a vidéki dolgozóknak előbb meg kell keresniük, hol vannak a programban részt vevő éttermek.
A dolgozók szerint az egyik lehetséges megoldás az lenne, ha a mentősök kedvezményesen étkezhetnének a kórházak menzáján, de erre eddig nem született megállapodás.
Drága étkezés, szigorú szabályok
A pihenőidő szigorú betartása néha visszás helyzeteket eredményez. Ha például valakinek csak kórházban engedélyezik a szünetet, miközben az ételét az állomáson tárolta, akkor nem tud hozzájutni. Emellett a kórházi büfék ára is problémát jelent a dolgozóknak. „Hétszáz forint egy kávé, szendvicshez pedig ezer forint alatt nem lehet hozzájutni” – mondta egy mentős.
Egyes esetekben előfordult, hogy egy vidékről érkezett dolgozó nem hozott magával sem pénzt, sem ételt, és végül egy szolgálatvezető főorvos adott neki ötezer forintot, hogy tudjon ebédelni.
A mentődolgozók szerint az étkeztetési kérdés csak a jéghegy csúcsa, és a valódi probléma a munkaterhek növekedése, az alacsony bérek és a pihenőidő nehézkes betartása.