Az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen, amiért a magyar hatóságok új szabályozása sérti az EU alapvető elveit.
Az Európai Bizottság a közelmúltban tovább lépett a kötelezettségszegési eljárásban, miután a magyar kormány nem reagált megfelelően a bizottság által tett felvetésekre. Az ügy a 2019-es államosítási intézkedésekhez kapcsolódik, amelyek célja az orvosilag asszisztált reprodukció elérhetőségének javítása volt. 2019 karácsonya előtt a kormány bejelentette, hogy hat meddőségi magánklinikát államosítanak, és ingyenessé teszik a szűrővizsgálatokat, kezeléseket és a gyógyszereket. 2021-ben törvény is született, amely 2022. július 1-jétől csak az állami meddőségi centrumokban engedélyezte a mesterséges megtermékenyítést. A törvény indoklása szerint a demográfiai kihívások kezeléséhez szükséges az állami szerepvállalás, és az állami intézmények biztosítják a hatékonyabb és átláthatóbb működést. A kormány az állami központok ingyenes szolgáltatásai mellett a magánszolgáltatók esetleges visszaéléseire is hivatkozott - elemezte a Telex.
Az Európai Bizottság szerint azonban a magyar intézkedések sértik a letelepedés szabadságát, amely az EU egyik alapvető elve. A bizottság azt állítja, hogy a magyar szabályozásnak nincs közérdekű indoka, és nem bizonyítja, hogy a magánszolgáltatók nem biztosították volna a reprodukció biztonságos és minőségi megvalósítását. Sőt, a bizottság úgy látja, hogy az államosítási intézkedés csökkentette a szolgáltatók számát, ami pedig hátráltathatja az orvosilag asszisztált reprodukcióhoz való hozzáférést.
A bizottság szerint a magyar kormány az értesítés után nem reagált megfelelően, ezért most indokolással ellátott véleményt küldtek, és két hónapot adtak a válaszra, különben pénzbírságot is kiszabhatnak.
Ezen kívül az Európai Bizottság új eljárást indított más területeken is. Az egyik eljárás a polgári repülésbiztonság területén tapasztalt hiányosságokat célozza meg, amelyek szerint a magyar hatóságok nem tartják be az uniós szabályokat, és nem biztosítják a megfelelő felügyeletet a légi járművek működésére vonatkozóan. A bizottság szerint Magyarország nem rendelkezik elegendő képzett személyzettel ahhoz, hogy biztosítani tudja a megfelelő felügyeletet, és nem alakították ki a szükséges irányítási rendszert sem. Az Európai Bizottság most egy felszólító levelet küldött a kormánynak, amely két hónapig tarthat, hogy a szükséges intézkedéseket megtegyék.
Továbbá egy újabb eljárás is indult, amely az ideiglenes és alkalmi szolgáltatásokat nyújtó szakemberekre nehezedő terheket kívánja csökkenteni. Ez az eljárás már nemcsak Magyarországot, hanem az EU más tagállamait is érinti, mivel az Európai Bizottság indokolatlannak találja a szakmai képesítésekre vonatkozó túlzott és nem megfelelő ellenőrzéseket. Az eljárás célja, hogy csökkentse az adminisztrációs terheket és megkönnyítse a mobilitást az EU-n belül.