409.45 Ft

390.06 Ft

Támogatás

Kiemelt kategóriák

Belföld
Gazdaság
Külföld
Kultúra
Sport
Tech
Életmód
Autó

További kategóriák

Szórakozás
Belföld

Direkt36: Titkosszolgálati balhé lett abból, hogy megfigyelték az Elios Zrt. projektjeit vizsgáló EU-s nyomozókat

10perc.hu
2024. 12. 06.
Direkt36: Titkosszolgálati balhé lett abból, hogy megfigyelték az Elios Zrt. projektjeit vizsgáló EU-s nyomozókat

Egy titkosszolgálati belháború részletei bontakoznak ki a Direkt36 tényfeltárásából.

Egy titokzatos és ellentmondásokkal teli történet rajzolódik ki a Direkt36 tényfeltáró cikkéből, amely először a Telexen jelent meg. Az Információs Hivatal (IH), Magyarország külügyi hírszerzési szervezete, még Lázár János irányítása alatt figyelhette meg az Európai Unió Csalás Elleni Hivatalának (OLAF) munkatársait.

Az EU-s nyomozók éppen Tiborcz István, Orbán Viktor vejének volt cége, az Elios Zrt. gyanús projektjeit vizsgálták. A megfigyelés később egy belügyminisztériumi különítmény átfogó razziájához vezetett az IH-nál.

A megfigyelés háttere

Az IH, amely 2018 előtt Lázár János felügyelete alatt állt, az említett időszakban az Elios Zrt. ügyeivel kapcsolatos uniós vizsgálatokkal összefüggésben végzett titkosszolgálati tevékenységet. A 2018-as választások után azonban az IH irányítása Szijjártó Péter külügyminiszter kezébe került. Ekkor különleges razzia vette kezdetét: egy harmincfős belügyes különítmény kutatta át az IH központját, hogy bizonyítékokat találjanak a korábbi megfigyelésekről.

„Gyakorlatilag nyílt paranccsal mentek oda, azzal, hogy teljeskörűen eljárhattak az IH-val szemben és minden nyilvántartásba belenézhettek”

– nyilatkozta a Direkt36-nak egy forrás, aki közelről ismeri az eseményeket.

Keresett, de nem talált bizonyítékok

A különítmény fókusza egyértelműen az Orbán-család tagjainak gazdasági ügyeire és az Elios Zrt.-vel kapcsolatos dokumentumokra irányult. Azonban a belügyesek nem találták meg, amit kerestek. Egy titkosszolgálati forrás szerint az érzékeny adatokat valószínűleg nem rögzítették hivatalosan, így nem is kerülhettek elő.

Politikai konfliktusok a háttérben

A razzia időzítése és jellege számos találgatásra ad okot. Több forrás szerint az akciót Orbán Viktor környezete kezdeményezhette, hogy feltárják, milyen információk kerültek az IH birtokába a miniszterelnök családtagjainak üzleti tevékenységéről.

A különítmény a Belügyminisztérium irányítása alatt állt, amit Pintér Sándor vezet, aki korábban többször került konfliktusba Lázár Jánossal.

A Transparency International Magyarország jogi igazgatója, Ligeti Miklós szerint, ha ezek a történések valóban így zajlottak, akkor azok „nem tudtak nem bűncselekmény lenni, valószínűleg sokszorosan.”

Orbán Viktor kritikája és a hivatalos reakciók hiánya

A Direkt36 értesülései szerint Orbán Viktor az átvilágítást követően személyesen is megjelent az IH-ban, ahol kemény kritikát fogalmazott meg a hírszerzés korábbi tevékenységeivel kapcsolatban.

A történet kapcsán a Direkt36 megkereste Orbán Viktor szóvivőjét, a titkosszolgálatokat és az érintett minisztériumokat, de hivatalos választ egyik fél sem adott. Az OLAF szóvivője pedig biztonsági okokra hivatkozva nem kommentálta az ügyet.

Főkép forrása:
Lázár János Facebook oldala

További cikkek