A felmérése alapján a 30-59 éves korosztály tagjai látványos változást tapasztalnak nyugdíjkilátásaikban az infláció és az áremelkedés következtében. A felmérés célja annak feltérképezése volt, hogy az emberek mekkora havi bevételt tartanának elegendőnek nyugdíjas éveikben - közölte az Economx.
A spórolós időskorhoz átlagosan 240 ezer forintra lenne szükségük, ami jelentős emelkedés a tavalyi 211 ezer forinthoz képest. Az átlagérték szélsőértékek nélkül 214 ezer forint, míg a mediánérték 211 ezer forint volt. Az előző években ez az összeg átlagosan 142 és 184 ezer forint között mozgott.
A kényelmes megélhetéshez szükséges összeg még jelentősebb növekedést mutat: az idei felmérés szerint átlagosan havi 389 ezer forintot tartanak elegendőnek a nyugdíjasok a gondtalan élethez, míg 2023-ban ez az összeg 345 ezer forint volt. A szélsőségek nélküli átlag idén 354 ezer forintra, a medián pedig 346 ezer forintra emelkedett.
A válaszadók körében a 300-400 ezer forintos havi bevétel a legnépszerűbb választás, ezt a kategóriát 32 százalék választotta, de egyre nagyobb az igény a magasabb összegekre is: az 500 ezer forint feletti kategória már a második leggyakoribb választás.
A szakértők szerint az infláció jelentős hatással van a várakozásokra. Székely Pálma, a K&H értékesítés és életbiztosítási üzletágának vezetője elmondta, hogy „az átlagértékek idei emelkedésében minden bizonnyal szerepet játszik, hogy tavaly az éves átlagos infláció 17,6 százalékos, ugyanakkor a nyugdíjasok inflációja a hivatalos adatok szerint ennél magasabb, 18,3 százalék volt”.
A szakértő szerint a megfelelő anyagi háttér biztosításához elengedhetetlen az öngondoskodás. „Már az aktív években meg kell kezdeni a takarékoskodást."
A felmérésből az is kiderült, hogy a nyugdíjasok helyzetét egyre borúsabb kilátások övezik, nemcsak Magyarországon, hanem globálisan is. A K&H egy ismert fiatallal próbálja bemutatni, hogyan lehet megélni a havi átlagnyugdíj összegéből, ezzel is hangsúlyozva az öngondoskodás fontosságát.