Az Európai Parlamenti választások egyes országonként eltérő részletei megmutatják azt is, milyen sokszínű és komplex az Európai Unió demokratikus rendszere. Íme néhány érdekesség, amelyeket az Európai Parlament osztott meg Facebook oldalán:
Kötelező szavazás bizonyos országokban
Tudtad, hogy néhány EU-tagállamban kötelező a részvétel az európai választásokon? Négy uniós országban – Belgiumban, Bulgáriában, Görögországban és Luxemburgban – kötelező szavazni az EP választásokon. Ezekben az országokban jogi következményekkel járhat, ha valaki nem él választójogával.
Korösszetétel a Parlamentben
A 2019-es európai választásokon megválasztott képviselők átlagéletkora 50 év volt. Érdekes módon a legidősebb képviselő egy 82 éves olasz politikus volt, míg a legfiatalabb egy mindössze 21 éves dán képviselő.
Többnapos szavazás
Egyes országokban a választók több napon keresztül adhatják le voksukat. Például Csehországban június 7-8-án, Észtországban június 3-9. között, míg Olaszországban június 8-9-én lehet szavazni az európai választásokon.
E-szavazás Észtországban
Észtország az egyetlen uniós ország, ahol az európai választásokon online is lehet szavazni. Az e-szavazás rendszere modern és biztonságos megoldást nyújt a választóknak, lehetővé téve, hogy bárhonnan, akár otthonukból is leadhassák szavazatukat.
További érdekes tények az Európai Parlament Facebook bejegyzésében olvashatók: