388.95 Ft

362.02 Ft

Támogatás

Kiemelt kategóriák

Belföld
Gazdaság
Külföld
Kultúra
Sport
Tech
Életmód
Autó

További kategóriák

Szórakozás
Belföld

Megszületett a döntés a benzinárakkal kapcsolatban

10perc.hu
2024. 04. 26.
Megszületett a döntés a benzinárakkal kapcsolatban

Döntés született a Nemzetgazdasági Minisztériumban.

Nagy Márton közölte a kormány döntését: két hetet adott a kabinet a MÁSZ tagjainak, hogy önkéntesen a régiós átlag szintjére csökkentsék az üzemanyagárakat - tájékoztatta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) csütörtökön az MTI-t.

A közlemény szerint Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter csütörtökön hivatalában fogadta a Magyar Ásványolaj Szövetséget (MÁSZ). A tárcavezető tájékoztatta a feleket arról, hogy a kormány szerdai ülésén részletesen áttekintette az üzemamanyagpiacon kialakult helyzetet. Megállapította, hogy háború van és háborús árak vannak az üzemanyagpiacon, amely jelentős terheket ró a családokra. Valós megoldást a béke jelentene, de addig is a kormány arra törekszik, hogy a háborús árakat visszaszorítsa, hiszen nem a családoknak kell megfizetnie a háború árát.

Nagy Márton az egyeztetésen ismertette a kabinet döntését: a kormány felszólítja az üzemanyagkereskedőket, hogy áraikat önkéntes alapon igazítsák a KSH által objektív módszertannal meghatározott, minden pénteken megjelenő régiós átlaghoz. Erre az üzemanyagkereskedőknek két hét áll rendelkezésükre. A nemzetgazdasági miniszter hangsúlyozta, hogy a kormány az üzemanyagok árát illetően az elmúlt időszakban pozitív elmozdulást azonosított, amelynek következtében a benzin és a gázolaj ára is közeledett a régiós átlagárhoz. A régiós átlagár eléréséhez azonban a gázolaj, de különösen a 95-ös benzin esetében további árcsökkentési lépésekre van szükség, kizárólag így kerülhető el a kormányzati beavatkozás.ú

A másik oldal

Mindeközben a Mol vezérigazgatója szerint a kormányzat által bevezetett különadók a szovjet hadsereghez hasonlóan hatnak a vállalatra. Hernádi Zsolt a Mol Csoport közgyűlésén elmondta, hogy az elmúlt két évben a cégcsoport 3,1 milliárd dollárt fizetett be extra elvonásként.

"Az állami befolyások, az állami szabályozók kezdenek lassan már úgy alakulni, mint ahogy – még az én korosztályom emlékszik rá – az ideiglenesen Magyarországon tartózkodó szovjet hadsereg jelenléte alakult, vagyis a határidő egy darabig még hosszabbításra került, aztán már nem is beszéltünk arról, hogy ez lejár, és maradtak még vagy 40-50 évig. " - fogalmazott Hernádi Zsolt.

A Mol vezérigazgatója kiemelte, hogy a megnövekedett energiaköltségek finanszírozására 2022-ben bevezetett különadók és piactorzító intézkedések a mai napig érvényben vannak, és a versenyt torzító tényezőket, szabályozókat egymástól tanulják az államok. Hernádi Zsolt elmondta, hogy bár a külső környezet nem volt kedvező 2023-ban, a Molnak sikerült helytállnia, és 568 milliárd forint nyereséggel zárta az évet. A pénzügyi teljesítményük ugyanakkor elmaradt a 2022-es rekordtól - közölte az rtl.hu.

A Mol vezérigazgatója aggodalmát fejezte ki a piacaikon az állami beavatkozások mértéke miatt, és hangsúlyozta, hogy egy versenyképes Mol a versenyképes Magyarországot és a versenyképes régiót is jelenti.

További cikkek