A Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) bejelentette, a következő tanévtől rugalmasabbá válnak a tanárképzések. A felvételizők száma azoknál a rövidciklusú képzéseknél emelkedett a legnagyobb mértékben, ahol a már meglévő diploma mellett biztosítanak további szakmai és módszertani képzéssel 3-4 félév alatt tanári diplomát.
A most megjelent rendelet ezeket a rövidciklusú képzési lehetőségeket bővíti ki, így szeptembertől már egyes alapképzésekre építve is lehet két és három féléves tanári mesterszak sikeres elvégzésével tanári diplomát szerezni, mind nappali, mind levelező tagozaton.
Az eddigi négy féléves újabb tanári oklevelet adó mesterképzésnél, meghatározott tanárszakokon a képzési idő három félévesre rövidül (például matematikatanár, földrajztanár, biológiatanár). A módosítás szerint bővül azoknak a képzéseknek a köre, amelyekre építve az újabb tanári oklevelet adó képzésben lehet részt venni: a többi között gyógypedagógia alapképzés, szociálpedagógia alapképzés.
Ugyanakkor rövidül az alapképzésre épülő szakmai tanárképzés ideje is. A mérnöktanár, a közgazdásztanár, az agrármérnöktanár, a szociális ismeretek tanára szakon a képzési idő 4 félévről 3 félévre változik azzal, hogy az előzetesen megszerzett szakképző intézményi munkatapasztalat elismerése alapján a tanulmányi idő 2 félév is lehet.
Mindezek mellett az óvodapedagógusok újabb oklevelet adó képzésben két év alatt szerezhetik meg az 1-4 osztály tanítói feladataira feljogosító tanítói szakképzettséget. Ez a módosítás egyben segítséget jelent az óvoda és iskola közötti váltásban a gyermekeknek - a kormány szerint.
Az oktatáskutató szerint ez csak tűzoltás, ami legfeljebb rövid távon javíthat valamennyire a helyzeten.
"Lehet, hogy ennyi idő alatt ismeretátadó pedagógusokat tudunk képezni, de olyan pedagógusokat, akik teljes értékű, minőségi munkát tudnak a fiatalok érdekében végezni, ez egy kérdés, amit szerintem, így hosszabb vitára kellene bocsátani" - fogalmazott az ATV Híradónak Németh Szilvia oktatáskutató.