A szakképzés és felnőttképzés megújítása elengedhetetlenné vált a gyors technológiai fejlődés és a munkaerő-piaci elvárások folyamatos változása miatt. Az OKJ megszűnése után új típusú szakképesítéseket lehet szerezni és jó, hogy 2022-ben számos foglalkozással bővül ez a lista.
A koronavírus járvány is megmutatta, hogy bármikor szükség lehet egy hirtelen pályamódosításra. A 2019-ben megjelent kormányrendelet alapján tanfolyami formában 73 részszakképesítést lehet tanulni. Emellett jelenleg közel 400 jóváhagyott programkövetelménnyel rendelkező szakképesítés található az ikk.hu weboldalán: az állatorvosi asszisztenstől kezdve, a sportmasszőrön át egészen a webfejlesztőig.
Nos, ez a lista folyamatosan bővülni fog, ahogyan olyan képzések is lesznek, amiket újonnan kezdhetünk tanulni 2022-ben. Ilyen például a barkács áruházi eladó vagy a drogerista. A szépségipari képzéseknél újdonság a már most nagyon népszerű sminkes és szempillaépítő szakképesítés, illetve a vendéglátóipari képzéseknél is számos újdonsággal találkozhatunk, például süteménykészítő, vagy sütőipari és gyorspékségi munkás.
Újdonság az új típusú szakképesítéseknél, hogy számos tanfolyam már online formában is elérhető, ráadásul a három hónapnál hosszabb szakmai képzések és a részszakképesítések esetében a tanulók igénybe vehetik a képzési hiteleket is, mely nagy könnyebbséget jelenthet a szakmaváltó felnőttek számára. Az államilag támogatott, kamatmentes vagy kedvező kamatozású hitellehetőségek a szak- és felnőttképzésben tanulók számára igényelhetők 18 éves kortól 55 éves korig.
Kétfajta Képzési Hitel közül lehet választani. A Képzési Hitel(1) egy szabad felhasználású hitel, amit akár havi 150 ezer forint értékben lehet igényelni. A hitel kamata 1,99 százalék. A kamatmentes Képzési Hitel(2) kötött felhasználású kölcsön, ami a választott képzés díjának összegét fedezi, legfeljebb félmillió forintig. Mindkettőt 2021. május 31-től online, ügyfélkapus eléréssel elektronikusan lehet igényelni.