Tavaly nyáron jelentette be a kormány az energiaválságra hivatkozva, hogy csak egy bizonyos átlagfogyasztásig lehet kedvezményes áron kifizetni a rezsit, afölött mindenkinek teljes, piaci áron jár az áramé és a gáz. Ez a helyzet pedig a társasházakat különösen megviselte.
Ugyanis a Pénzcentrum szakértői szerint az energiaárak mellett az építkezési díjak is a sokszorosukra nőttek – a KATA kivezetéséről nem is beszélve – így az eddig fizetett közös költség a sokszorosára emelkedett. Egyes társasházakban akár 72 százalékos emeléssel is számolhatnak az ottlakók.
„Rendelkezésre álló információink szerint az energiaár emelkedés hatására az üzemeltetéshez szükséges közös költség emelés hatvanöt-hetvenkét százalékos mértékben jelentkezett épületek műszaki állapotát, korát és az üzemeltetési körülményeket figyelembe véve” – mondta el Vass Ferenc, a Lakásszövetkezetek és Társasházak Érdekképviseleti Szakmai Szövetségének elnöke.
Benedikt Károly, a Duna House elemzési vezetője szerint szerencsére még nem mindenhol kellett a drasztikus emelés mellett dönteni, bár sok társasházban nem volt más megoldás. Hozzátette, hogy szerencsére az elmúlt hónapokban enyhe volt az időjárás, így nem volt szükség nagyobb intenzitású fűtésre.
„Tapasztalataink szerint a legtöbb társasház reagált az energiaválságra, hol spórolással, például időkapcsolós lámpák és energiatakarékos led izzók felszerelésével, hol pedig a közös költség emelésével. Van olyan társasház, ahol már az ősz során az emelés mellett döntöttek, de találkoztunk olyannal is, ahol csak az idei év első napjától lépett életbe a közösköltség emelése” – mondta el a Duna House szakértője.
Ahol még nem, vagy nem mostanában történt energetikai korszerűsítés, ott várhatóan felmerül majd a modernizálás, felújítás, szigetelés, ablakcsere iránti igény, amelynek költsége szintén a lakókat terheli. Ráadásul a közös területekre nem vonatkozik az energiacsökkentett ár.
A nagyobb, lifttel, saját kazánnal rendelkező társasházaknak 2022-ben jelentősen megnőttek az energiaköltségeik, leginkább az elektromos áramot illetően. A közös területeken lévő elektromos fogyasztókra nem vonatkozik a rezsicsökkentés, így vannak olyan társasházak, lakóközösségek, akik az eddigi villamosenergia díj 2-3-szorosát kell, hogy fizessék, ez mindenképpen meg fog jelenni a közös költségben idén.
Tovább nehezíti ugyanakkor a helyzetet, hogy az MVM nem volt felkészülve erre a helyzetre, és sok társasház több hónap késéssel kapta meg a magasabb energiaszámlákat, illetve több olyan társasházról is tudnak, ahol az MVM egyszerűen felmondta a régebben megkötött kedvezményes versenypiaci villamosenergia szerződést a házzal, mint nagy fogyasztóval, és innentől egyből a megemelkedett lakossági fogyasztást kell ezeknek a házaknak is fizetniük.
Dén Mátyás András, a Társasházi Számvizsgálók Országos Egyesületének elnökségi tagja szerint a közös költség nemcsak a megemelkedett energiaszámlák miatt fog idén drasztikusan megnőni, hiszen a KATA kivezetése és az infláció is jelentős mértékben érintette a szektort. A legtöbb társasházi alvállalkozó katás volt, nekik most jelentősen nőttek az adóterheik is és az infláció miatt a megélhetési költségeik is.
„Ez azt jelenti, hogy számításaink szerint idén a hazai társasházakban minimum harminc-ötven százalék közötti közös költség emelés várható, melyet - nincs más választás - meg kell szavaznia a tulajdonosoknak, különben tovább romolhat a társasházak már eleve rossz állapota, illetve ellehetetlenül a társasház működése. Ha idén a várakozásoknak megfelelő lesz a pénzromlás, akkor 2024-ben újabb 20-30 százalékkal növekedhet a közös költség” – hangsúlyozta Dén Mátyás András.
A szakértők szerint az elmúlt években a 0 közeli jegybanki alapkamat miatt olcsó volt a közös költséggel tartozni. Pontosan ezért egyre többen fognak felhalmozni tartozást, miután nem fizették be a közös költséget, amire súlyos kamatok kerülhetnek.