Az unióból egyedül Magyarországon csökken a gazdasági teljesítmény, az előrejelzés szerint 1 százalékkal.
A Bécsi Nemzetközi Gazdasági Tanulmányok Intézetének friss felmérése szerint Közép-, Kelet- és Délkelet-Európa gazdasága – két kivétellel – képes ellenállni az ukrajnai konfliktus miatt kialakult gazdasági nehézségeknek - írja IntelliNews alapján az RTL.hu.
Az intézet felmérése szerint az Európai Unió 23 országában a gazdasági növekedés 2023-ban átlagosan 1%-os lesz.
Az uniós országok közül egyedül Magyarország gazdasága zsugorodik majd, a WIIW előrejelzése szerint 1 százalékkal.
Fotó: Orbán Viktor Facebook oldala (Előre menjünk, ne hátra!)
Magyarországon kívül egy ország esetében számol még súlyos gazdasági visszaeséssel a bécsi gazdaságkutató intézet, mégpedig az Ukrajnát lerohanó Oroszországban a GDP 3 százalékos csökkenése várható 2023-ban.
Richard Grieveson, a tanulmány vezető szerzője szerint bár a magas infláció komoly problémákat okoz a háztartások és a vállalkozások számára, lenyűgöző gazdasági rugalmasságot lehet tapasztalni a régióban.
„Putyin stratégiája, hogy az energiát fegyverként használja, megbukott, nem utolsósorban azért, mert a kelet-európaiak is jelentősen csökkenteni tudták gázfogyasztásukat” – érvelt Grieveson.
A WIIW úgy véli, hogy a térség legtöbb országa már megemésztette az ukrajnai háború okozta gazdasági sokk nagy részét, és ha az ukrajnai háború nem eszkalálódik súlyos mértékben, akkor a kelet-európai gazdasági növekedés is újra felgyorsulhat az év második felétől.
„De a legnagyobb bizonytalansági tényező továbbra is az ukrajnai háború” – fogalmazott Grieveson.
Ukrajna gazdasága a 2022-es 30%-os zsugorodás után várhatóan fellendül, és 3%-kal nőni fog. A javulás ellenére az ország továbbra is jelentős kihívásokkal és bizonytalanságokkal néz szembe a folyamatban lévő háború és a létfontosságú infrastruktúra pusztulása miatt.
Ami Oroszországot illeti, a WIIW szerint az olajszankciók működnek. Az oroszországi gazdasági visszaesés 2022 utolsó negyedévében felgyorsult, bár az egész évet tekintve mindössze 2,5%-os GDP-csökkenés következett be, ami elmarad a prognosztizált -3,5%-ostól.
„A december 5-én életbe léptetett szankciók az eddigi leghatékonyabbak” – mondja Vaszilij Asztrov, a WIIW orosz szakértője, bár hozzátette, hogy Putyin várhatóan az orosz költségvetési hiány terhére még finanszírozni tudja a háborút.
A WIIW előrejelzése ellentétben áll a Nemzetközi Valutaalap (IMF) legfrissebb elemzésével, amely a korábbi 2,1%-os recesszióról 0,3%-os növekedésre javította az orosz GDP 2023-ra vonatkozó kilátásait.