A Semmelweis Egyetem friss kutatása alapján a gépi tanulás segítségével pontosabban megjósolható, hogy az emlőrák kezelése után milyen típusú helyi kiújulás várható, és hogy ez előrevetítheti-e az áttétek kialakulásának kockázatát - tette közzé a Semmelweis Egyetem. A kutatás fontos lépést jelenthet a személyre szabott terápiák kidolgozásában, mivel a gépi tanulás alapú elemzések lehetővé teszik a daganatok viselkedésének pontosabb előrejelzését.
A kutatás részletei
A tanulmány során a kutatók 154 mellrákos beteg klinikai és patológiai adatait vizsgálták meg. A céljuk az volt, hogy gépi tanulás alkalmazásával előre jelezzék a daganat helyi kiújulásának típusát és annak valószínűségét, hogy áttétek alakuljanak ki. A kutatás során a kiújulás helyét és idejét, valamint az első diagnózis és a visszaesés között eltelt időt is figyelembe vették, mivel ezek mind fontos tényezők az áttétek kockázatának előrejelzésében.
„Tapasztalataink szerint ezek a daganatok nagyon különbözők, egyik agresszívebb, a másik kevésbé, ezért más-más terápiát igényelhetnek. A jelenlegi irányelvek azonban hasonló kezelést javasolnak minden helyileg kiújuló emlőrák esetében.” – nyilatkozta dr. Kovács Kristóf Attila, a Semmelweis Egyetem Patológiai, Igazságügyi és Biztosítási Orvostani Intézetének patológus szakorvosa, a tanulmány vezető szerzője.
Eredmények és következtetések
A kutatás során alkalmazott gépi tanulás modellek 77%-os pontossággal előrejeleztek helyi kiújulást, ha a daganat az emlő megmaradt állományában tért vissza. A műtéti hegben történő kiújulás előrejelzése 69%-os pontossággal valósult meg. A kutatás eredményei szerint a daganatok kockázati tényezői, mint például a műtéti eljárás típusa, a páciens életkora és a tumor növekedését jelző Ki67 fehérje szintje jelentős hatással vannak a betegség lefolyására.
A kutatás másik célja a távoli áttétek kockázatának előrejelzése volt. A gépi tanulás modellek 78%-os pontossággal tudták megjósolni a távoli áttétek valószínűségét.
A helyi kiújulás és a távoli áttétek kapcsolata
A kutatás hangsúlyozza, hogy a daganat visszatérésének helye és ideje kulcsfontosságú tényező az áttétek kockázatának előrejelzésében. Ha a daganat az emlő megmaradt állományában újul meg, kisebb az áttétek kialakulásának esélye. Ezzel szemben, ha a daganat a mellkasfalon jelenik meg újra, nagyobb eséllyel alakulnak ki távoli áttétek. Az eredmények azt is kimutatták, hogy ha a daganat két éven belül újul ki, akkor a távoli áttétek kockázata is jelentősen megnő.