Sárneczky Krisztián, a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont kutatója elárulta, hogy mikor és honnan lehet legjobban megfigyelni az üstököst, és miért jelentős ez az űrkutatás szempontjából - írta a Penzcentrum.
Az üstököst 2023 elején fedezték fel a kínai Bíbor-hegyi Obszervatóriumban, majd az ATLAS projekt erősítette meg a felfedezést. Bár az üstökös szeptemberben haladt el legközelebb a Naphoz, október közepén is kellően fényes ahhoz, hogy szabad szemmel látható legyen. Sárneczky Krisztián szerint az üstököst október 14-15-én érdemes először megkeresni az alkonyati égbolton.
A megfigyeléshez fontos, hogy a megfigyelőnek jó kilátása legyen a nyugati horizontra, valamint alacsony fényszennyezés szükséges. Az üstökös napnyugta után 1-1,5 órával lesz látható, sárgás fényű, csepp alakú csóvával. A Svábhegyi Csillagvizsgáló külön eseményeket is szervez az üstökös megfigyelésére, amelyen az érdeklődők távcsővel is nyomon követhetik a látványos égi jelenséget.
Az üstökös nemcsak lenyűgöző látványt nyújt, hanem tudományos szempontból is kiemelkedő jelentőségű. Sárneczky Krisztián elmondta, hogy a C/2023 A3 pályája közvetlenül a Nap és a Föld között halad el, így a Nap fénye megvilágítja az üstökösből kiszabaduló porszemcséket, amelyek értékes adatokat szolgáltatnak a kutatók számára. Ezek az információk segítenek jobban megérteni az üstökösök viselkedését, valamint pontosabb adatokat nyújtanak az égitest által kibocsátott porszemcsék méretéről és sűrűségéről.