2018-ban a NASA és a Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal (NOAA) Suomi NPP nevű műholdja lenyűgöző felvételt készített egy hatalmas medúza alakú felhőről Mali középső részén. A Live Science beszámolója szerint a rendkívül ritka jelenség a kifutószél-front néven ismert meteorológiai jelenség következménye volt.
A felhőképződmény "teste" Mopti városa fölé terült el, míg a csápok egészen Burkina Fasóig nyúltak. A kifutószél-frontok lényegében gyorsan mozgó szellő lökéshullámai, amelyek zivatarfelhőkből sugároznak ki. A NOAA magyarázata szerint ezek akkor alakulnak ki, amikor a felhők hideg levegője a felszínre süllyed. Ez a hideg levegő gyorsan tágul kifelé, és a melegebb levegőt felfelé kényszeríti - közölte a 24.hu.
Normális esetben ez a folyamat egy nagy, korong alakú felhőt hoz létre, amit görgőfelhőnek neveznek. Ebben az esetben azonban a kifutószél-frontot megzavarta a szélnyírás, ami a felhőképződmény egy részének kialakulásához vezetett. A szakértők szerint a kifutószél-frontok homokot, rovarokat, magvakat és madarakat is felkaphatnak, sőt, hatalmas törmelékviharokat is okozhatnak.
Earth from space: Rare phenomenon transforms African thunderstorm into giant ethereal 'jellyfish' https://t.co/358NGKqEjy
— Live Science (@LiveScience) May 20, 2024