A mező miatt a Földön eltelt időhöz képest ott az idő gyorsabban halad. Ezért a NASA a Coordinated Lunar Time (CLT) nevű új időzónát fejleszti ki, amelyet a Holdra irányuló küldetések összehangolására és a navigációs pontosság javítására fognak használni - közölte a BBC.
A Holdon az idő óránként 58,7 mikrosecundummal halad gyorsabban, mint a Földön. Ez első pillantásra nem tűnik soknak, de hosszabb küldetések során ez jelentős időbeli eltéréshez vezethet. A pontos időmérés elengedhetetlen a Holdra irányuló küldetések sikeréhez, hiszen a navigáció, a kommunikáció és a tudományos megfigyelések is ezen alapulnak.
A CLT bevezetése nemzetközi megállapodást igényel, hasonlóan ahhoz, ahogy a Földön a Coordinated Universal Time (UTC) időzónát is nemzetközi szervezetek határozzák meg. A CLT várhatóan 2026-ra készül el az Artemis-3 misszióhoz, amelynek során először térnek vissza űrhajósok a Hold felszínére az Apollo 17 program óta. A misszió várhatóan a Hold déli pólusánál fog leszállni, ahol a feltételezések szerint hatalmas vízjégkészleteket rejt a napfényt soha nem látó kráterekben.
A CLT kulcsfontosságú a Holdra irányuló jövőbeli küldetések sikeréhez. A nemzetközi együttműködés elengedhetetlen a Holdon való időmérés szabványosításához, hogy a Holdra irányuló küldetések hatékonyabbak és biztonságosabbak legyenek.
White House wants Moon to have its own time zone https://t.co/5r14cvCxHx
— BBC News (World) (@BBCWorld) April 3, 2024