A szuperhold akkor fordul elő, amikor a Hold pályájának a Földhöz legközelebbi pontján van, és teliholdként jelenik meg. Ilyenkor az égitest akár 14-17 százalékkal nagyobbnak, és 30 százalékkal fényesebbnek tűnik, mint máskor, különösen, ha tiszta az égbolt - közölte a Nuus.
A szuperhold megfigyelésére a legjobb időszak a holdkelte közvetlenül napnyugta után, illetve a holdnyugta napkelte előtt. Ilyenkor a Hold látványosan kiemelkedik a láthatáron lévő tárgyak, például fák vagy hegyek mögött, még inkább felerősítve a látványt.
Az úgynevezett szuperhold ellentéte a mikrohold, amely akkor fordul elő, amikor a Hold a Földtől legtávolabb eső pontján van. Ezen kívül különleges fajtái is vannak a szuperholdnak: például az „eper szuperhold”, amely leginkább június végén jelenik meg, és az Észak-Amerikában elterjedt elnevezés az eper érési időszakára utal.
A szuperhold megfigyeléséhez nem szükséges speciális felszerelés, de egy távcső vagy kisebb teleszkóp segíthet abban, hogy a hold felszínének apróbb részleteit is láthassuk. A jelenség körülbelül három napon át figyelhető meg, így ha ma este tiszta az ég, érdemes az égboltra tekinteni, hogy részesei legyünk ennek a ritka csodának.
Ha különösen szerencsések vagyunk, egy ritkább jelenség, a szupervérhold is megtörténhet, amely során holdfogyatkozás zajlik ugyanazon az éjszakán, amikor a szuperhold is látható.