Rendkívüli, korábban soha nem látott reformról döntött a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB). Fürjes Balázs, a szervezet magyar tagja a közösségi oldalán számolt be arról, hogy a NOB 146. ülésén egy olyan történelmi határozat született, amely alapjaiban változtatja meg az olimpikonok anyagi elismerését.
A döntés értelmében a 2026-os Milánó-Cortina d’Ampezzo-i téli olimpiával kezdődően
minden egyes olimpikon, aki kivívja az indulási jogot és rajthoz áll a téli vagy nyári játékokon, 10 ezer amerikai dolláros (jelenlegi árfolyamon számolva több mint 3 millió forintos) fix juttatást kap a Nemzetközi Olimpiai Bizottságtól, a részvétel elismeréseként.
Plusz pénz a hazai jutalmak mellé
Fürjes Balázs posztjában nyomatékosította, hogy ez a vadonatúj juttatási rendszer teljesen független minden eddigi felkészülési támogatástól, állami díjazástól vagy eredményességi bónusztól. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a magyar olimpikonok ezt a NOB-tól érkező elismerést a Magyarországon megszokott állami támogatásokon, az elért helyezések után járó eredményességi jutalmakon, valamint az olimpiai életjáradékokon felül, mintegy kiegészítésként fogják megkapni.
A sportoló az olimpiai mozgalom szíve
A NOB magyar tagja részletesen is indokolta, miért volt szükség erre a radikális és progresszív lépésre a nemzetközi sportdiplomáciában:
-
A kvalifikáció önmagában is bravúr: A döntéssel a NOB hivatalosan is elismeri, hogy bármely sportágban önmagában a szintidő teljesítése vagy az olimpiai kvóta megszerzése is emberfeletti teljesítmény.
-
Évtizedes lemondások: A részvétel mögött rengeteg év megfeszített, fegyelmezett munkája, családi és egyéni áldozata áll.
-
Fókuszban a versenyzők: A juttatás bevezetésével a bizottság egyértelmű üzenetet küldött: az olimpiai mozgalom középpontjában maguk a sportolók állnak, amíg csak világ a világ.