Nem mindennapi, politikai és emberi üzenetté fajuló jelenetnek volt szemtanúja a Los Angeles-i SoFi Stadion személyzete a vasárnapi játéknap után. Az iráni labdarúgó-válogatott tagjai egy kézzel írt papírcetlit hagytak hátra az öltözőjükben, miután gól nélküli döntetlent játszottak a bivalyerős Belgiummal a 2026-os világbajnokság második csoportkörében.
A játékosok az üzenetben megköszönték a metropolisznak a torna alatt tapasztalt vendégszeretetet, és emlékeztették a világot, hogy a rendkívül nehéz körülmények ellenére is emelt fővel folytathatják a világbajnokságot.
„Büszkeséggel érkeztünk Los Angelesbe, becsülettel küzdöttünk, és méltósággal távozunk” – olvasható az iráni futballisták által hátrahagyott cetlin.
Szigorú amerikai tiltás és határon túli ingázás
Hogy miért bír az üzenet a puszta udvariasságon túlmutató súllyal? Az iráni csapatnak a geopolitikai feszültségek miatt olyan sportdiplomáciai ellenszélben kell futballoznia, amilyennel egyetlen másik vb-résztvevőnek sem.
A Reuters beszámolója szerint az amerikai hatóságok az iráni stáb és a szövetségi tisztviselők jelentős részét egész egyszerűen kitiltották az Egyesült Államokból. Emiatt a válogatott a torna előtt a mexikói határvárosban, Tijuanában kényszerült berendezni a főhadiszállását, és onnan ingáztak a mérkőzésekre. Amir Ghalenoei szövetségi kapitány többször is élesen bírálta a csapatát sújtó szankciókat, kiemelve, hogy játékosainak a fizikai megterhelés mellett példátlan pszichológiai nyomással is meg kell küzdeniük.
Életben maradtak a továbbjutási remények
Bár a körülmények finoman szólva sem ideálisak, az amerikai hatóságok az utolsó csoportkör előtt némileg lazítottak a szigoron: a legfrissebb döntés értelmében az iráni delegáció a sorsdöntő meccs előtt már saját maga határozhatja meg az utazási és logisztikai terveit.
Erre szükségük is lesz, hiszen a csapat eddigi szereplése valóságos csoda:
-
Új-Zéland ellen egy végletekig kiélezett meccsen 2–2-es döntetlent játszottak.
-
Belgium ellen bravúros védekezéssel tartották meg a 0–0-s állást.
Az öltözőben felejtett – vagy inkább szándékosan ott hagyott – levélben a csapat külön köszönetet mondott az iráni szurkolóknak, akik „szívüket, hangjukat és lelküket" adták a gárdáért a stadionokban. Az iráni labdarúgók végül egy, a jelenlegi világpolitikai helyzetben különösen erős felhívással zárták soraikat, amelyben a nemzetek közötti békére, kölcsönös tiszteletre és barátságra szólították fel a világot.
Irán a harmadik, mindent eldöntő csoportmérkőzését Seattle-ben játssza majd, ahol Egyiptom ellen harcolhatják ki a történelmi vb-továbbjutást.
twitter-tweet">A note from the Iran national football team in SoFi Stadium's locker room. These athletes have faced discrimination by their World Cup hosts for representing a nation that was attacked in an unprovoked war. Imagine how they'd have been treated if they had invaded another country pic.twitter.com/xfwxM8cQid
— Kourosh Ziabari (@KZiabari) June 22, 2026