Az év egyik irodalmi szenzációja, hogy Jack Kerouac, az Úton világhírű szerzője eddig kiadatlan, buddhizmus ihlette írásait hozza el a közönségnek. A The Buddhist Years című kötet, amely idén tavasszal jelenik meg a Rare Bird Books kiadónál, harminc félig önéletrajzi ihletésű, spirituális és lélektani történetet tartalmaz. A könyv betekintést nyújt a beatnemzedék ikonikus alakjának spiritualitásába, mely különösen a buddhizmus iránti érdeklődését tükrözi.
Kerouac, aki az 1950-es években súlyos alkoholizmussal küzdött, a buddhizmusban talált vigaszt. Charles Shuttleworth, a könyv szerkesztője szerint ebben az időszakban élt Kerouac írói és spirituális fénykorában. Az írások mindegyike a megértés, transzcendencia és jobb emberré válás iránti vággyal teli.
A kötet betekintést ad Kerouac belső világába, és az olvasók számára egy újabb érdekfeszítő oldala mutatkozik meg a híres író személyiségének. A szerkesztő szerint: "Ezek a jelentős írások lenyűgözőek, mélyebbre vezetik az olvasót Kerouac lelkivilágába, mindezt az ő szabad folyású, kifejező stílusában."
A Guardian cikke szerint Kerouac a buddhizmus mellett más szenvedésekkel is megküzdött, például egy megromlott kapcsolattal és az Úton című regénye kiadásáért folytatott küzdelemmel. A regényt három hét alatt írta meg 1951-ben, és bár kezdetben elutasították, végül 1957-ben a könyv több millió példányban kelt el. A kötet hatalmas hatással volt az irodalomra, és a beatnemzedék "bibliájaként" ismertté vált.
A buddhista írásokat Kerouac terjedelmes archívumából bányászták elő, melynek jelentős része a New York-i Közkönyvtárban található. A művek az író halála után, 1969-ben kerültek elő, miután özvegye megnyitotta az archívumot a kutatók számára.