Donald Trump vezetésével hivatalosan is megalakult a Béketanács Davosban. A testület célja, hogy új szereplőként befolyásolja a nemzetközi békefolyamatokat – az alakuló ülésen 19 ország vett részt, köztük Magyarország is.
Orbán Viktor is ott volt a Béketanács alakulásán
A Béketanács alakuló ülésén 19 ország vezetője vagy külügyminisztere vett részt. Donald Trump szerint ez csak a kezdet, hiszen „minden ország ott akar lenni”, de egyelőre csak néhány tucat vezető fogadta el a meghívást.
A színpadon Trump mellett ült többek között Javier Milei argentin elnök, az örmény és az azeri vezető, valamint a katari miniszterelnök és a bahreini sejk.
Orbán Viktor az indonéz elnökkel, Prabowo Subiantóval együtt írta alá az alapító okiratot, amely az amerikai elnöknek szinte teljhatalmat ad a testületben.
Az ENSZ helyett vagy mellett?
Trump az eseményen azt mondta, megtiszteltetés számára, hogy „felkérték” a Béketanács elnökének – noha a testületet valójában ő maga alapította.
Az amerikai elnök a történelem egyik legjelentősebb nemzetközi szervezetének nevezte az új tanácsot, és utalt rá, hogy az ENSZ-szel együttműködve kívánja kezelni a világban zajló háborúkat.
Korábban Trump arról beszélt, hogy a Béketanács akár az ENSZ helyébe is léphet, most viszont inkább partnerségről beszélt.
A vezetők kettesével írták alá a Béketanács alapító dokumentumát, amely rögzíti az új szervezet működését és döntési jogköreit.
Magyarország a békepárti országok között
Magyarországot Orbán Viktor képviselte az alakuláson. A miniszterelnök részvétele megerősíti, hogy Magyarország a békét sürgető országok közé sorolja magát.
A Béketanács megalakulása új fejezetet nyithat a nemzetközi diplomáciában, bár a részvétel jelenleg korlátozott: a 19 résztvevő mellett több ország – például Szaúd-Arábia, Törökország és az Egyesült Arab Emírségek – csak alacsonyabb szinten képviseltette magát.