Vlagyimir Putyin elnök az ukrajnai háború befejezésének feltételei között szerepel az a követelés, hogy a nyugati vezetők írásban kötelezzék el magukat a NATO keleti bővítésének leállítására és az Oroszországgal szembeni szankciók egy részének feloldására – közölte három, a tárgyalásokat ismerő orosz forrás a Reuters szerint.
Donald Trump amerikai elnök többször is kijelentette, hogy véget akar vetni a második világháború óta leghalálosabb európai konfliktusnak, és az elmúlt napokban egyre frusztráltabbnak mutatkozott Putyinnal szemben, kedden pedig arra figyelmeztetett, hogy az orosz vezető „a tűzzel játszik” azzal, hogy nem hajlandó tűzszüneti tárgyalásokat folytatni Kijevvel, miközben erői győzelmet arattak a csatatéren.
Miután a múlt héten több mint két órán át beszélt Trumppal, Putyin közölte, hogy beleegyezett abba, hogy Ukrajnával együtt dolgozzanak egy memorandumon, amely a békemegállapodás körvonalait, többek között a tűzszünet időzítését rögzítené. Oroszország azt mondja, hogy jelenleg a memorandum saját változatának kidolgozásán dolgozik, és nem tudja megbecsülni, hogy ez mennyi időt vesz igénybe.
Kijev és az európai kormányok azzal vádolják Moszkvát, hogy húzza az időt, miközben csapatai Kelet-Ukrajnában nyomulnak előre.
„Putyin kész békét kötni, de nem minden áron” – mondta egy magas rangú orosz forrás, aki ismeri a Kreml legfelsőbb szintű gondolkodását, és névtelenséget kérve beszélt.
A három orosz forrás szerint Putyin „írásos” ígéretet akar a nagy nyugati hatalmaktól arra, hogy nem bővítik kelet felé az Egyesült Államok vezette NATO-szövetséget, ami röviden azt jelenti, hogy hivatalosan kizárják Ukrajna, Grúzia, Moldova és más volt szovjet köztársaságok tagságát.
Oroszország azt is szeretné, ha Ukrajna semleges lenne, ha feloldanák a nyugati szankciók egy részét, ha megoldódna a Nyugaton befagyasztott orosz állami vagyon kérdése, és ha az Ukrajnában élő orosz ajkúak védelmet kapnának – mondta a három forrás.