2025. 06. 21.

402.60 Ft

349.63 Ft

Támogatás

Kiemelt kategóriák

Belföld
Gazdaság
Külföld
Kultúra
Sport
Tech
Életmód
Autó

További kategóriák

Szórakozás
Külföld

Brüsszel újra tárgyal Magyarország szavazati jogának felfüggesztéséről

Brüsszel újra tárgyal Magyarország szavazati jogának felfüggesztéséről
10perc.hu
2025. 05. 23.

Az EU május 27-én ismét meghallgatja Magyarországot a 7-es cikkely alapján. A szavazati jog megvonása is napirenden van, főként Ukrajna és a jogállamiság miatt.

Május 27-én újabb meghallgatásra kerül sor az Európai Unió egyik legfontosabb döntéshozó testületében, az Általános Ügyek Tanácsában. A testület ezúttal is Magyarország 7-es cikk szerinti eljárásával foglalkozik – derül ki a tanács hivatalos napirendjéből, amelyet a 444.hu szúrt ki.

Szavazati jog felfüggesztése is a lehetőségek között

Az Európai Unió Szerződésének 7-es cikke lehetőséget ad arra, hogy ha egy tagállam tartósan és súlyosan megsérti az EU alapértékeit, akkor akár meg is vonhatják szavazati jogát az uniós döntéshozatalban. Ezt a mechanizmust az Európai Parlament 2018-ban aktiválta Magyarországgal szemben, azóta ez lesz a nyolcadik hivatalos meghallgatásebben az eljárásban.

A meghallgatásokat az Általános Ügyek Tanácsa vezeti le, amelyben az uniós tagállamok európai ügyekért felelős miniszterei (többnyire EU-ügyi vagy külügyminiszterek) vesznek részt. Ez a fórum készíti elő az EU-csúcstalálkozókat is, és kezeli az olyan komplex ügyeket, mint a jogállamiság vagy a tagállami vétók kérdése.

A háttérben Ukrajna csatlakozása és az újabb magyar vétóveszély

A május 27-i ülés különösen érzékeny időpontban jön, miután Brüsszelben egyre erősebb az elégedetlenség Magyarország Ukrajna-politikájával kapcsolatban. Orbán Viktor többször is blokkolta az Ukrajnának szánt uniós támogatásokat és ellenezte az Oroszország elleni szankciókat.

Kaja Kallas, az EU külügyi főképviselője nemrég úgy nyilatkozott:

„Van B- és C-tervünk is arra az esetre, ha Magyarország vétót emelne Ukrajna csatlakozásával kapcsolatban. De a fő cél továbbra is az, hogy minden tagállam támogatását megszerezzük.”

Az EU vezetői szerint tehát aktívan dolgoznak azon, hogyan lehetne megkerülni Budapest vétóját, amennyiben a magyar kormány továbbra is akadályozná Ukrajna előrehaladását az uniós csatlakozási folyamatban.

Folyamatos kritikák a magyar jogállamiság helyzete miatt

A meghallgatás nem kizárólag az ukrán ügyek miatt aktuális: a magyar jogállamiság helyzete is folyamatos viták tárgya Brüsszelben. Az Európai Parlament és több tagállam is aggodalmát fejezte ki a sajtószabadság, a civil társadalom és a független intézmények helyzete miatt.

A helyzetet tovább élezte a kormány által benyújtott átláthatósági törvényjavaslat, amely – több szervezet és médium szerint – korlátozhatja a külföldi támogatásból működő civil szervezetek és médiumok mozgásterét.

További cikkek

Friss cikkek

Népszerű cikkek

Budapest

Kapcsolódó cikkek