A prágai városi bíróság elutasította Moszkva kérelmét Farida Kurbangalejeva újságírónő kiadatására. Az orosz hatóságok terrorizmus támogatásával és hamis információk terjesztésével vádolják a jelenleg Csehországban élő újságírót. A cseh bírák szerint a kérés politikai jellegű, és súlyos emberi jogi aggályokat vet fel.
„Megalapozott az aggodalom, hogy az érintett személy politikai nézetei miatt üldözésnek lenne kitéve (Oroszországban). Teljesen nyilvánvaló, hogy az eltérő politikai nézetek nem vezethetnek senkinek a kiadásához más országba. Az Oroszország által nyújtott garanciákat nem lehet semmilyen módon ellenőrizni, ezért ez alapvető akadályt jelent a kiadatás ügyében” – indokolta a döntést Tomás Kubovec, a bírói testület tagja.
Katerina Stepánková cseh államügyész is megerősítette az elutasítást, kiemelve: „Oroszország egy újságírónő kiadását kéri, aki az ukrajnai konfliktusról tájékoztat. Ez mintapéldája a politikai pernek, ezért nem is mérhető a büntetőtörvénykönyv mércéjével”.
A cseh hatóságok szerint Kurbangalejeva csupán újságírói munkáját végezte, amikor információkat gyűjtött és riportokat készített a háborúról. A cseh ügyészség álláspontja szerint az ilyen tevékenység nem bűncselekmény Csehországban.
Farida Kurbangalejeva, tatár származású újságírónő korábban az orosz állami televíziónál dolgozott, de 2014-ben, a Krím megszállása után önként távozott onnan. Később a prágai székhelyű Szabad Európa Rádió/Szabadság Rádió munkatársa lett, és 2018 óta él Csehországban.
Az orosz hatóságok 2024-ben indítottak ellene eljárást, neve pedig felkerült „a terroristák és szélsőségesek” hivatalos listájára. A vád szerint Kurbangalejeva többek közt interjúkat készített olyan orosz katonákkal, akik Ukrajna oldalán harcolnak, és tudósított az orosz hadsereg által lerombolt ukrán településekről is.
Moszkva februárban nyújtotta be a kiadatási kérelmet, amelyet a prágai bíróság most hivatalosan is elutasított, mivel „a kiadatás elfogadhatatlan” – zárta határozatát Kubovec bíró.