A NATO-tagállamok a következő évtized során a védelmi kiadásaikat a GDP 5 százalékára emelnék, erről számolt be Marco Rubio amerikai külügyminiszter a Fox Newsnak adott interjújában. A bejelentés új szintre emelheti a transzatlanti biztonságpolitikai együttműködést, különösen annak fényében, hogy az Egyesült Államok korábbi elnöke, Donald Trump évek óta bírálja azokat a szövetségeseket, akik a 2 százalékos NATO-előírást sem teljesítik. A NATO célkitűzése immár jóval ambiciózusabb: a következő tíz évben elérni az 5 százalékos arányt, amit egyre több tagállam támogat, köztük Németország és Franciaország is - írta meg a Telex.
Rubio szerint a következő NATO-csúcstalálkozóra minden tagállam teljesíti a 2 százalékos célt, de „még fontosabb, hogy többük 4 százalék fölé jut, és megegyeztek egy olyan célban, hogy az 5 százalékot is elérjék a következő évtizedre.” A politikus felidézte, hogy Trump már 2018-ban is szorgalmazta a tagországok magasabb hozzájárulását, és azóta lépésről lépésre haladnak előre.
A 2032-re szóló 5 százalékos célkitűzés Mark Rutte NATO-főtitkár szerint úgy valósulna meg, hogy a tagállamoknak 3,5 százalékot kellene közvetlenül a védelmi kiadásokra fordítaniuk, és további 1,5 százalékot más, biztonsághoz kapcsolódó területekre. A javaslat komoly gazdasági kihívást jelenthet több ország számára, különösen a kisebb gazdaságú államoknak.
Magyar szempontból a kérdés különösen érzékeny. Orbán Viktor miniszterelnök egy 2023. decemberi kormányinfón úgy fogalmazott: Trump 5 százalékos ötlete Magyarországnak gazdasági „tüdőn lövés lenne”. A miniszterelnök hozzátette, hogy méretarányossági okokból nem vitatta meg ezt az elképzelést Trumppal, és ha napirendre kerül a kérdés, akkor az „óvatos duhajok” táborához fog tartozni. „Magyarország a két százalékért is vért izzadott, de meg tudta csinálni” – mondta Orbán. A NATO 2024-es adatai szerint Magyarország jelenleg 2,11 százalékon áll, tehát az 5 százalékos szint még távolinak tűnik. A hazai gazdaság jelenlegi teljesítménye mellett ez komoly nehézségeket vet fel, bár évtizedes távlatról van szó.