A Fehér Ház cáfolta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter állítását, miszerint a David Pressman volt amerikai nagykövet által diktált jelentés állna az USA új importvám-döntéseinek hátterében. A Telex kérdésére Anna Kelly, a Fehér Ház helyettes szóvivője közölte:
„Nincs mit hozzátennünk a kormányzat által összeállított vám- és nem vámjellegű akadályok listájához, amelyet hazánk legkiválóbb közgazdászai készítettek annak érdekében, hogy kereskedelempolitikánk Amerika érdekeit szolgálja.”
A szóvivő ezzel egyértelműen jelezte: a vámok indoklását tartalmazó dokumentum nem Pressman személyes véleményét tükrözi, hanem a hivatalos amerikai kormányzati álláspontot.
A jelentés Magyarországot emeli ki a régióból
A Válasz Online elemzése szerint a vámtarifa-indoklásban Magyarország nevét 19 alkalommal említik, szemben:
-
Szlovákiával: 4 alkalom,
-
Romániával és Lengyelországgal: 12-12 alkalom,
-
Németországgal: 16 alkalom.
A dokumentum egyik kulcsmondatában ez olvasható:
„Az USA cégei meglehetős aggodalmukat fejezték ki a magyar közbeszerzéseket illetően, mert azok nem mindig átláthatók, és rendre helyi és más EU-n kívüli szereplőknek kedveznek, például még Kínának is.”
A jelentés szerint a magyar közbeszerzésekben tapasztalható korrupció „mély aggodalmakra ad okot”, még akkor is, ha „az elmúlt években számos intézkedés történt”.
Szijjártó: Pressman diktálta, nem szakértők
Szijjártó Péter ezt az állítást visszautasította, és a dokumentum hitelességét is kétségbe vonta:
„Egyszerűen hazugság úgy írni erről, mintha az egy egyedi elnöki rendelet része volna, ráadásul a Biden-adminisztráció alatt született. A Magyarországra vonatkozó részeit David Pressman diktálta, azok az ő véleményét tartalmazzák.”
A miniszter szerint nem megalapozott, hogy a magyar kormány nevéhez kapcsolják a jelentés problémás pontjait, különösen úgy, hogy a Trump-adminisztrációval korábban jó kapcsolatot ápolt Budapest.
Összefüggés a Rogán-szankcióval?
A jelentés tartalma azért is különösen érzékeny pont, mert 2025 januárjában Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője is felkerült az USA szankciós listájára, szintén korrupcióra hivatkozva. Akkor a magyar kormány úgy reagált:
„A döntés csak a távozó, sikertelen amerikai nagykövet utolsó, pitiáner bosszúja.”