Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök csütörtökön megérkezett Budapestre, ahol Orbán Viktor fogadta őt az Oroszlános udvarban - írta a Telex. A két vezető között folytatott tárgyalások középpontjában várhatóan a nemzetközi jogi kérdések, valamint a két ország közötti politikai és gazdasági kapcsolatok állnak. A látogatás különösen fontos, mivel éppen egy olyan időszakban zajlik, amikor Magyarország és az Izraeli Állam között komoly diplomáciai fejleményekre kerül sor, elsősorban a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) döntéseivel összefüggésben.
A látogatás háttere és kilépés a Nemzetközi Büntetőbíróságból
A látogatás különleges körülmények között zajlik, hiszen Orbán Viktor már 2024 novemberében meghívta Netanjahut Magyarországra, nem sokkal azt követően, hogy a hágai ICC nemzetközi elfogatási parancsot adott ki Netanjahu ellen. A bíróság az izraeli miniszterelnököt háborús bűnök, konkrétan a Gázai övezet civil lakosságának szándékos kiéheztetésével vádolja. Az ICC ezen kívül gyilkossággal, üldöztetéssel és más embertelen cselekményekkel is gyanúsítja Netanjahut. A bíróság szerint „megalapozott a gyanú”, hogy emberiesség elleni bűntettekért felelős.
A magyar kormány hivatalosan is kifejezte, hogy figyelmen kívül fogja hagyni a hágai testület döntését. Orbán Viktor a nemzetközi közösség számára erős üzenetet küldött Netanjahu meghívásával, mivel az ICC döntése szerinte abszurd és szégyenteljes. Ezzel Magyarország világossá tette, hogy nem fog érvényt szerezni a nemzetközi elfogatóparancsnak.
A jogi következmények és politikai üzenetek
Bár Magyarország területére lépve jogi alapja lett volna a letartóztatásnak, a magyar kormány szándékos üzenetet küldött a világ felé: nem fogja végrehajtani az ICC elfogatóparancsát. Ezzel Magyarország nemcsak hogy figyelmen kívül hagyta a bíróság döntését, hanem a nemzetközi jogot is megszegte. A magyar kormány már novemberben deklarálta, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból, amely a mai napon meg is történt. A döntés konkrét jogi következményei egyelőre nem egyértelműek, de ez a lépés tovább fokozhatja a Magyarországgal szembeni EU-s kötelezettségszegési eljárásokat.
A Magyarországon való látogatás különösen érzékeny téma lehet az uniós források körül is, mivel a kormány szembenállása az ICC döntéseivel újabb kérdéseket vethet fel a jogállamiság kérdésében.