Oroszország határozottan kijelentette, hogy nem képes elfogadni az Egyesült Államok Ukrajnának tett béketervét „jelenlegi formájában”, mivel az nem tartalmazza a Moszkva számára létfontosságú feltételeket. Szergej Rjabkov, Vlagyimir Putyin külpolitikai tanácsadója megerősítette, hogy az orosz fél számára elfogadhatatlanok azok a javaslatok, amelyek nem veszik figyelembe a konfliktus gyökerét, és nem foglalkoznak az orosz fél által előterjesztett kulcsfontosságú követelésekkel. Rjabkov hangsúlyozta, hogy a háború befejezésére tett amerikai javaslatok nem kínálnak megfelelő válaszokat azokra a kérdésekre, amelyek Oroszország számára elengedhetetlenek a béke eléréséhez - közölte a The Guardian.
Putyin elnök már több alkalommal is beszélt a konfliktus „gyökeres okairól”, amelyek szerinte kulcsfontosságúak a jövőbeli tárgyalások során. Oroszország a háború lezárásához olyan feltételeket tart szükségesnek, amelyek szinte teljesen átalakítanák Ukrajnát, és biztosítanák annak beolvadását Oroszország befolyási övezetébe. Putyin álláspontja szerint Kijevnek el kell ismernie a Krím és négy délkeleti ukrajnai régió Oroszország általi annektálását, miközben elvárja, hogy Ukrajna vonja ki erőit a területekről, és kötelezze el magát, hogy soha nem csatlakozik a NATO-hoz. Az orosz vezetés emellett a demilitarizálásra is kiterjedő feltételekhez ragaszkodik, amelyek gyakorlatilag felborítanák Ukrajna területi integritását.
Donald Trump, aki januárban vette át hivatalát, eddig csak korlátozott előrelépést tett a háború befejezésére tett ígéretének teljesítésében. Bár az amerikai vezetés folyamatosan dolgozik a békefolyamat előmozdításán, Trump csalódottságát fejezte ki Putyin hozzáállása miatt, és figyelmeztetett, hogy vámokat vezethet be az orosz olajexportra, amennyiben nem történik előrelépés. Az amerikaiak elképzelése szerint a tűzszünet a legelső lépés, ám Rjabkov szerint ebben a tervben nincs helye a konfliktus igazi okainak megoldásának, így Moszkva nem látja megvalósíthatónak a javaslatot.