Véletlenül kiszivárogtatta a Fehér Ház a jemeni háborús terveket - 10perc.hu

2025. 04. 01.

402.63 Ft

373.22 Ft

Támogatás

Kiemelt kategóriák

Belföld
Gazdaság
Külföld
Kultúra
Sport
Tech
Életmód
Autó

További kategóriák

Szórakozás
Külföld

Véletlenül kiszivárogtatta a Fehér Ház a jemeni háborús terveket

10perc.hu
2025. 03. 25.
Főkép forrása: Northfoto
Véletlenül kiszivárogtatta a Fehér Ház a jemeni háborús terveket

A Fehér Ház egyik legnagyobb biztonsági bakijára derült fény, amikor egy titkosított üzenetváltás során véletlenül kiszivárogtatták a jemeni háborús terveket.

A Trump-kormányzat egyik súlyos hibája került napvilágra, amikor háborús terveket osztottak meg véletlenül egy titkosított csevegőcsoportban, amelyben egy újságíró is jelen volt. A The Atlantic beszámolója szerint az üzenetváltás során kritikus katonai információk kerültek nyilvánosságra, nem sokkal azelőtt, hogy az Egyesült Államok megkezdte a támadásokat a jemeni, Irán által támogatott hutik ellen - tudósított a Reuters.

A Fehér Ház elismerte, hogy a Signal üzenetküldő alkalmazás egyik titkosított csevegőcsoportjában küldték el tévesen az információkat. A csoportban részt vett több magas rangú tisztviselő, köztük Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó, Marco Rubio külügyminiszter és John Ratcliffe CIA-igazgató. Pete Hegseth védelmi miniszter állítólag részletes operatív információkat osztott meg a támadásokról, beleértve a célpontokat és a bevetendő fegyvereket.

Donald Trump elnök tagadta, hogy tudott volna az incidensről, és kijelentette: "Nem tudok róla semmit. Nem vagyok nagy rajongója a The Atlanticnak." A Fehér Ház szóvivője szerint vizsgálatot indítottak az ügyben.

A jelentés szerint a Signal csoportos üzenetváltása során aggályok is felmerültek az amerikai katonai beavatkozás időzítésével kapcsolatban. JD Vance alelnök állítólag megkérdőjelezte, hogy az USA-nak kötelessége-e segíteni az európai szövetségeseit, míg más tisztviselők az olajárak esetleges emelkedésére figyelmeztettek.

A demokrata törvényhozók nemzetbiztonsági kockázatként értékelték az ügyet, és elítélték a Signal használatát érzékeny katonai információk megosztására. Chuck Schumer szenátor azonnali vizsgálatot követelt, míg Elizabeth Warren a "törvények súlyos megsértéséről" beszélt. Egyes szakértők szerint az üzenetek automatikus törlése tovább bonyolítja az ügyet, mivel ez felveti az amerikai szövetségi nyilvántartási törvények esetleges megsértését is.




További cikkek