Az Egyesült Államok kormányzata 240 ezer Ukrajnából menekült ember ideiglenes jogi státuszának visszavonására készül, ami sokukat gyorsított kitoloncolás veszélyének teszi ki – írta a Reuters. A döntés várhatóan már áprilisban életbe léphet, és éles fordulatot jelentene a Biden-adminisztráció által biztosított menekültügyi védelemhez képest.
Kibővített migrációs szigorítások
A tervezett intézkedés nem kizárólag az ukrán menekülteket érinti, hanem több mint 1,8 millió migránst, akik a Biden-adminisztráció idején humanitárius okokból kapott átmeneti belépési engedéllyel (parole) tartózkodtak az Egyesült Államokban.
A Trump-kormányzat január 20-án kiadott végrehajtási rendelete arra utasította a Belbiztonsági Minisztériumot (DHS), hogy szüntesse meg az összes csoportos humanitárius parole-programot. Az érintettek között 530 ezer kubai, haiti, nicaraguai és venezuelai menekült is szerepel, akiket már ebben a hónapban megfoszthatnak jogi státuszuktól.
Tricia McLaughlin, a DHS szóvivője közölte, hogy a minisztériumnak jelenleg nincs hivatalos bejelentése az ügyben. A Fehér Ház és az ukrán nagykövetség nem reagált a megkeresésekre.
Gyorsított kitoloncolások és menekültjogi bizonytalanság
Az amerikai hatóságok gyorsított deportálási eljárást (expedited removal) alkalmazhatnak azokra, akik illegálisan lépték át a határt, és kevesebb mint két éve tartózkodnak az országban. Azok számára, akik Biden idején parole-státuszt kaptak és legális belépési ponton érkeztek, de nem kapták meg hivatalosan az „elfogadott” státuszt, nincs időbeli korlátozás a kitoloncolásukra – derült ki egy, az Egyesült Államok Bevándorlási és Vámhatósága (ICE) által küldött belső e-mailből.
A Biden-adminisztráció eredetileg azzal a céllal indította el ezeket a programokat, hogy csökkentse az illegális bevándorlást, és legális menekültügyi lehetőséget biztosítson a háborúk és politikai elnyomás elől menekülők számára.
Az érintettek között nemcsak ukránok és latin-amerikai menekültek vannak, hanem több mint 70 ezer afgán is, akik az Egyesült Államokkal együttműködve harcoltak a tálibok ellen.
Ukrajnai menekültek: Egy család bizonytalan helyzetben
Az egyik érintett család Liana Avetisian, férje és 14 éves lányuk, akik 2023 májusában hagyták el Kijevet, és az Iowában található DeWitt városában telepedtek le. Jelenlegi munkájuk ablakok összeszerelése és építőipari munkákból áll, de a Trump-kormányzat döntése veszélybe sodorja tartózkodási és munkavállalási engedélyüket, amelyek májusban járnak le.
„Nem tudjuk, mit tegyünk” – mondta Avetisian, aki a helyzettel kapcsolatos folyamatos stressz miatt fejfájásokra panaszkodik. A család körülbelül 4000 dollárt költött a szükséges papírok beadására, hogy meghosszabbítsák jogi státuszukat vagy átválthassanak a Temporary Protected Status (TPS) programra, amely bizonyos nemzetek számára védelmet nyújthat.
Afganisztáni menekültek is veszélyben
Az afgán menekültek, akik az Egyesült Államok szövetségeseiként harcoltak, szintén célkeresztbe kerültek a Trump-kormányzat bevándorlási szigorításai miatt.
Egyikük Rafi, egy volt afgán hírszerzési tiszt, aki 2024 januárjában érkezett az Egyesült Államokba, és humanitárius parole-státuszt kapott. Február 13-án azonban letartóztatták egy rutinszerű bevándorlási ellenőrzésen, és státuszát visszavonták.
Egy korábbi CIA-tisztviselő ajánlólevelében azt írta, hogy Rafi az amerikai katonák mellett szolgált, és információkat gyűjtött kiemelt célpontokról. Az ajánlás szerint élete veszélyben van Afganisztánban, és sürgős segítségre van szüksége.
„Amikor valaki az amerikai csapatok mellett harcolt és az életét kockáztatta… nem ezt a bánásmódot várná el” – mondta Rafi egy telefonhívásban a fogdából, hangja remegett az érzelmektől.
Ügyvédje február 24-én kérte az ICE-t, hogy engedjék szabadon védencét, hivatkozva arra, hogy nincs bűnügyi előélete, nem jelent szökésveszélyt, és aktív menekültügyi eljárása zajlik. Az ICE azonban elutasította a kérelmet, és James Mullan, az ICE washingtoni irodájának igazgatóhelyettese azzal indokolta a döntést, hogy „az eddigi prioritások 2025 január 20-án véget értek”, Trump beiktatásának napján.
Következmények és várható fejlemények
Az új bevándorlási politikák komoly hatással lehetnek több százezer emberre, akik a Biden-adminisztráció alatt az Egyesült Államokban kerestek menedéket.
A Trump-kormányzat bevándorláspolitikai fordulata tovább súlyosbíthatja a már most is feszült amerikai-ukrán diplomáciai kapcsolatokat, különösen az ukrán menekültek hirtelen kiszolgáltatottsága miatt.
A jogvédő szervezetek és a menekültügyi szakértők szerint a helyzet az elkövetkező hónapokban akár humanitárius krízissé is válhat, amennyiben az Egyesült Államok nem biztosít új alternatívákat az érintettek számára.