Emmanuel Macron francia elnök szerdai beszédében hangsúlyozta, hogy az ukrajnai béke szavatolása "talán európai erők bevetését is magában foglalja majd". Macron a francia televízióban elmondta, hogy Franciaország a jövő héten Párizsban összehívja azoknak az országoknak a vezérkari főnökeit, amelyek vállalják a jövőbeni béke biztosítását Ukrajnában. Az elnök kiemelte, hogy ezek az erők nem a frontvonalra mennének harcolni, hanem a béke aláírását követően annak teljes körű betartását szavatolnák.
"Nem harcolni mennének, nem mennének a frontvonalba harcolni, hanem éppen ellenkezőleg, azután mennének oda, miután a béke aláírásra került, hogy garantálják annak teljes körű betartását" - nyilatkozta Macron.
A francia elnök figyelmeztetett arra, hogy az orosz fenyegetés "határok nélkül érinti Európa országait", és "ebben a veszélyekkel teli világban őrültség lenne szemlélődőnek maradni". Szerinte Oroszország már globális konfliktussá változtatta az ukrán háborút, miután megsértette Európa határait, kibertámadásokat hajtott végre, és manipulálta a közvéleményt.
Macron továbbá megerősítette, hogy Franciaország elkötelezett a NATO és az Egyesült Államokkal való partnerség mellett, ugyanakkor "többet kell tennünk" Európa védelme érdekében. A francia elnök hangsúlyozta, hogy az európai jövőt nem dönthetik el sem Washingtonban, sem Moszkvában, és szükséges a kontinens függetlenségének megerősítése.
A nukleáris védelem kérdését érintve Macron bejelentette, hogy stratégiai vitát kezdeményez a francia nukleáris elrettentő erő európai kiterjesztéséről, amely "elrettentő fegyverünkkel megvédheti szövetségeseinket az európai kontinensen". Az elnök ugyanakkor jelezte, hogy a döntést továbbra is ő hozza meg, mint a francia fegyveres erők vezetője.
Macron az amerikai-európai kapcsolatok vonatkozásában arról beszélt, hogy Európának fel kell készülni a lehetőségre, hogy az Egyesült Államok vámokat vethet ki az európai árukra, mint ahogyan azt más országokkal is tette. Az elnök arra figyelmeztetett, hogy ez negatív hatással lehet az európai iparágakra, és Franciaország mindent megtesz, hogy világossá tegye: "ez a döntés mindannyiunknak árt".