Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke bejelentette, hogy az Európai Unió átfogó védelmi kiadási programot indít, melynek célja a katonai képességek fejlesztése és az európai hadiipar megerősítése. Az új kezdeményezés különös figyelmet fordít a légvédelemre, precíziós csapásmérő fegyverekre, és a katonai mesterséges intelligenciára, mivel az EU számára elengedhetetlen, hogy saját forrásaiból építse fel védelmi képességeit, tekintettel az Egyesült Államok egyre csökkenő biztonsági támogatására.
Az Egyesült Államok és különösen Donald Trump elnöksége alatt megfigyelhető trend, miszerint Amerika távolodik Európa biztonsági támogatásától, sürgeti az EU-t, hogy fokozza saját védelmi kiadásait. Az Európai Bizottság ezért új védelmi finanszírozási eszközt hoz létre, amely lehetővé teszi a tagállamok számára, hogy célzottabban és hatékonyabban növeljék katonai költségvetéseiket. A program része a banki hitelezés ösztönzése is, amely elengedhetetlen a kontinens katonai-technológiai versenyképességének megőrzéséhez.
A tagállamok közötti együttműködés és prioritások meghatározása már megkezdődött, hiszen Franciaország a légvédelmet, a balti államok és Lengyelország pedig a lőszergyártás növelését tartják a legfontosabb feladatnak. A Bizottság 2025. március 19-én mutatja be a közös védelmi politika jövőjét, amely tartalmazza a szükséges finanszírozási forrásokat és a fejlesztési irányokat.
A jövő hónapban, március 6-án az EU vezetői nemcsak az új védelmi finanszírozási mechanizmusról, hanem Ukrajnának szánt új katonai segélycsomagról is döntenek, amely kulcsfontosságú a stratégiai irányváltásokat kereső EU számára. A közelgő döntések alapvetően meghatározhatják, hogy az EU képes lesz-e önálló katonai hatalommá válni, vagy továbbra is az Egyesült Államok és a NATO védelmi irányítása alatt marad - írja a Portfolio.