Látogatást tett több nemzetközi vezető Ukrajnában a háború harmadik évfordulóján - 10perc.hu

406.75 Ft

367.04 Ft

Támogatás

Kiemelt kategóriák

Belföld
Gazdaság
Külföld
Kultúra
Sport
Tech
Életmód
Autó

További kategóriák

Szórakozás
Külföld

Látogatást tett több nemzetközi vezető Ukrajnában a háború harmadik évfordulóján

10perc.hu
2025. 02. 24.
Főkép forrása: Northfoto
Látogatást tett több nemzetközi vezető Ukrajnában a háború harmadik évfordulóján

Nemzetközi vezetők érkeztek Kijevbe, hogy a háború harmadik évfordulóján kifejezzék támogatásukat Ukrajna mellett.

A háború harmadik évfordulóján számos európai és kanadai vezető érkezett Kijevbe, hogy kifejezzék támogatásukat Ukrajna mellett - tudósított az APNews.

Ukrajna legfontosabb szövetségesei, köztük Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Justin Trudeau kanadai miniszterelnök, a látogatók között voltak. Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter és Andrij Jermak, az elnök kabinetfőnöke a vasútállomáson köszöntötte őket. Von der Leyen az X-en közzétett bejegyzésében hangsúlyozta: „Európa Kijevben van, mert Ukrajna Európában van.”

A geopolitikai helyzet egyre feszültebbé válik, különösen Donald Trump oroszbarát nyilatkozatai miatt. Az elmúlt napokban Trump élesen bírálta Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt, és Putyin diplomáciai elszigeteltségének feloldására tett lépéseket. Amerikai tisztviselők egyértelművé tették, hogy Ukrajna NATO-csatlakozási reményei valószínűleg nem teljesülnek, és az orosz megszállás alatt lévő területek visszaszerzése is bizonytalan.

Eközben az orosz hadsereg folyamatosan előrenyomul, miközben Ukrajna csapat- és fegyverhiánnyal küzd. Az évfordulóra érkező nemzetközi vendégek, köztük az Európai Tanács elnöke, Antonio Costa, valamint több európai ország vezetője, találkozókat tartanak Zelenszkijjel a további támogatás biztosítása érdekében. Costa bejelentette, hogy március 6-án rendkívüli uniós csúcstalálkozóra kerül sor Brüsszelben Ukrajna helyzetének megvitatására.

Az uniós külügyminiszterek hétfőn új szankciókat fogadtak el Oroszország ellen, különös tekintettel az úgynevezett „árnyékflottára”, amely az olaj- és gázszállítási korlátozásokat próbálja kijátszani. Az EU 74 hajót helyezett szankciós listára, valamint vagyonbefagyasztást és utazási tilalmat rendelt el 83 tisztviselő és szervezet ellen.

António Guterres ENSZ-főtitkár a háború harmadik évfordulóját „komor mérföldkőnek” nevezte, kiemelve, hogy több mint 12 600 civil vesztette életét és egész közösségek váltak romhalmazzá.

Trump kampányígéretei szerint arra törekszik, hogy gyorsan lezárja a háborút, ám Ukrajna tisztviselői bizalmatlanok Putyinnal szemben, különösen a vasárnap végrehajtott, eddigi legnagyobb dróntámadás után, amely során 267 orosz drón csapódott be Ukrajna területén. Az orosz külügyminisztérium bejelentette, hogy Trump és Putyin közötti személyes találkozó előkészületei folyamatban vannak, miközben az Egyesült Államok és Oroszország a diplomáciai kapcsolatok helyreállításáról tárgyal.

Az európai vezetők elutasították Trump azon állítását, miszerint Zelenszkij diktátor lenne, mivel Ukrajnában a hadiállapot miatt nem tartanak választásokat. Zelenszkij hangsúlyozta, hogy a hadiállapot feloldása után demokratikus választásokra kerül sor.

Friedrich Merz német konzervatív vezető a vasárnapi választások után megerősítette Ukrajna támogatásának fontosságát, és kiemelte, hogy „a tisztességes béke érdekében a megtámadott országnak részt kell vennie a tárgyalásokon”. Az Egyesült Királyság újabb szankciókat készül bevezetni Oroszország ellen, amelyek célja az orosz hadigépezet meggyengítése.




További cikkek