Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke egy friss interjúban kijelentette, hogy kész tárgyalásokat kezdeményezni Oroszországgal, de szeretné, ha Ukrajna „az erő pozíciójából” tudna részt venni. A The Guardian című brit lapnak adott beszélgetésben Zelenszkij azt is elmondta, hogy a tárgyalások egyik lehetséges ajánlata területcserére vonatkozna, ami az ukrán ellenőrzés alatt tartott területek egy részének feladását jelentené, például a Kurszk környéki régiók esetében. Ugyanakkor az ukrán elnök hozzátette, hogy még nem tudja, milyen orosz kézre került ukrán területek visszaszerzésére tehetne javaslatot, mivel „mindegyik térségük fontos, nincsenek prioritások”.
Zelenszkij hangsúlyozta, hogy Ukrajna számára továbbra is elengedhetetlen az Egyesült Államok támogatása, amely szerinte a biztonsági garanciák legfontosabb forrása. „Én azonban mindig azt mondom, hogy ez nem így van, a biztonsági garanciák Amerika nélkül nem igazi biztonsági garanciák” – nyilatkozta, arra utalva, hogy csak az amerikai Patriot légvédelmi rendszer képes hatékony védelmet biztosítani Ukrajnának.
A ukrán elnök emellett felvetette, hogy a jövőbeni amerikai vállalati beruházások és újjáépítési szerződések segítségével szeretné elnyerni Donald Trump amerikai elnök támogatását, amely kulcsfontosságú lehet Ukrajna számára. „Az amerikai támogatás folytatását indokolná az is, hogy Európában Ukrajnának vannak a legnagyobb urániumkészletei, és nem szolgálná az Egyesült Államok érdekeit, ha ezek orosz kézre kerülnének” – tette hozzá.
Zelenszkij reagált Emmanuel Macron francia elnök felvetésére is, miszerint a tűzszüneti megállapodás esetén európai békefenntartók érkezhetnének Ukrajnába. A ukrán elnök úgy nyilatkozott, hogy ha a békefenntartás biztonsági garanciavállalás részeként történne, és a javasolt 100-150 ezer európai katona részt venne benne, akkor ő is támogatná az elképzelést. Azonban figyelmeztetett, hogy egy ilyen erő még mindig kisebb lenne, mint „a velünk szemben álló orosz hadsereg”.
Az interjú tehát nemcsak Ukrajna biztonságára és a nemzetközi támogatás kérdésére, hanem az esetleges rendezési folyamatokra és azok területi vonatkozásaira is rávilágít.
Az összefoglalás az Infostart cikke alapján készült.