Az Egyesült Államok kész komoly kereskedelmi eszközöket bevetni az Európai Unió ellen, miután az EU szigorú fenntarthatósági és etikai szabályozásokat vezetett be, amelyek az amerikai vállalatokat is hátrányosan érinthetik - közölte a hvg. A legújabb feszültség a CSDDD (fenntarthatósági közzétételi kötelezettség) direktívából ered, amely arra kötelezi a nagyobb vállalatokat, hogy számot adjanak a beszállítói láncuk működéséről, tisztességességükről, és környezetvédelmi hatásaikról.
„A CSDDD jelentős terhet ró az amerikai vállalatokra” – mondta Howard Lutnick, az amerikai kereskedelmi miniszter, aki a Bloomberg tudósítása szerint aggodalmát fejezte ki az európai szabályozás hatásai miatt. Az új direktíva értelmében a vállalatok felelősségre vonhatóak, ha a beszállítói láncukban ESG-szabályszegéseket találnak. Lutnick úgy fogalmazott: „megfontolja a Kereskedelmi Minisztérium rendelkezésére álló összes kereskedelmi eszköz alkalmazását, ha az indokolt.”
Az amerikai kormány és vállalatok, mint a Ford, az Exxon Mobil és az Amazon is, kritizálták az EU-s ESG-keretrendszert, mivel az túlságosan megterhelő lehet. Az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) nyilvánosan is felhívta az EU-t, hogy halassza el vagy akár törölje az új szabályokat, mivel azok akadályozhatják a gazdasági növekedést és csökkenthetik a versenyképességet.
Az EU-ban a direktíva hatókörét többször módosították, hogy minél kevesebb vállalatra és beszállítóra vonatkozzon. Németország és Franciaország is kifejezte aggályait, mivel attól tartanak, hogy a szabályok csökkenthetik a versenyképességet. Egy EU-s szóvivő szerint a bizottság figyelembe veszi a szabályozás globális hatásait, és nyitott a párbeszédre.
Az Egyesült Államok korábban is bírálta az EU fenntarthatósági szabályozásait. Janet Yellen, az egykori pénzügyminiszter, 2023 júniusában azt mondta: „A Biden-kormányzat támogatja a CSDDD általános célkitűzéseit, de aggodalomra ad okot annak határokon túlnyúló hatálya és az amerikai vállalatokra gyakorolt nem szándékolt negatív következményei.”