Donald Trump kereskedelmi politikája újabb hullámokat vet, miután a Fehér Ház várhatóan új vámokat jelent be több európai iparágra, köztük az acél-, gyógyszer- és autógyártásra. Az intézkedések komoly kihívások elé állítják az Európai Uniót, és Magyarország számára is gazdasági következményekkel járhatnak - írta a Politico.
Ezek az intézkedések komoly gazdasági csapást jelenthetnek az európai országok számára, amelyek eddig is küzdöttek az amerikai–európai kereskedelmi feszültségekkel. Az Európai Bizottság jelezte, hogy készen áll a válaszlépésekre, és megtorló vámokat vagy egyéb szankciókat vezethet be az amerikai termékekre.
Acél és alumínium: újabb 25%-os vámok
Az egyik legnagyobb visszhangot kiváltó döntés az acél- és alumíniumtermékekre kivetett 25%-os vám. Trump ezzel gyakorlatilag felmondja az EU-val, az Egyesült Királysággal és Japánnal kötött kereskedelmi megállapodásokat.
Az Európai Bizottság szerint ez a lépés jogsértő, és teljes körű kereskedelmi háborút robbanthat ki az Egyesült Államok és az EU között.
Gyógyszeripar: új vámok az európai gyógyszerekre?
Trump kormánya a gyógyszeripart sem kíméli: bár konkrét időpont még nincs, az európai gyógyszeriparra is vámokat terveznek kivetni, ami különösen Írország számára lehet fájdalmas.
2023-ban az USA volt Írország legnagyobb exportpartnere, az ország pedig 54 milliárd euró értékben szállított árut az amerikai piacra, ennek nagy része gyógyszerekhez és vegyi anyagokhoz kötődött.
Dánia is célkeresztben van, különösen a világ egyik legnagyobb gyógyszergyártó vállalata, a Novo Nordisk miatt. Az első vámfenyegetés Dánia Grönland feletti politikai álláspontja miatt hangzott el, de a Trump-adminisztráció általánosságban is nyomást helyezhet az európai gyógyszercégekre.
Autóipar: Németország és az EU autógyártói nagy veszélyben
Az egyik legkeményebben érintett ágazat az európai autóipar, amely már régóta Trump célkeresztjében van. Az Egyesült Államok és az Európai Unió között már eddig is jelentős különbségek voltak az autóimportra kivetett vámokban, és Trump éppen erre hivatkozva tervezi a német autógyártókra nehezedő új terhek bevezetését.
A német autóipar az egyik legerősebb szektor az EU-ban, és Trump a brüsszeli autóipari vámok aránytalanságát emlegetve indokolja az amerikai szigorítást. A német iparági szereplők és az EU vezetése különösen aggódnak az új tarifák miatt, amelyek jelentősen megdrágíthatják az európai autók amerikai piacra jutását.
Magyarország is érintett a vámháborúban
Magyarország szoros kapcsolatokat ápol a német autóiparral, amely az ország egyik legnagyobb gazdasági pillére. Ha az amerikai vámok sújtják a német autóexportot, az közvetlenül érintheti a magyar gazdaságot is, hiszen a BMW, az Audi és a Mercedes is jelentős magyarországi beruházásokkal rendelkezik.
Emellett a magyar gyógyszeripari szektor is fontos exportpiacnak tekinti az Egyesült Államokat, így az esetleges vámok ezen a területen is érzékenyen érinthetik az országot.
Európa válaszlépései: készen áll a megtorlás?
Az Európai Unió nem hagyja szó nélkül az amerikai vámokat. Az Európai Bizottság már most „jogsértőnek” minősítette Trump terveit, és ellenintézkedésekre készül. A kérdés az, hogy Brüsszel milyen eszközökkel tud hatékonyan válaszolni az amerikai vámháborúra.
A helyzet komoly feszültségeket okozhat a transzatlanti kapcsolatokban, és Magyarország számára is gazdasági kihívásokat jelenthet, ha az amerikai–európai kereskedelmi háború elmélyül.
Korábban itt számoltunk be arról, hogy Donald Trump vámokat vet ki az acélra és az alumíniumra.